Interpretacja wyników morfologii u dwulatki

Proszę o interpretację wyników badań mojej 22-miesięcznej córki. Robimy co parę miesięcy morfologię i żelazo ze względu na to, że córka od początku jest niejadkiem i boimy się anemii. Nasz pediatra nie potrafi nam powiedzieć, dlaczego dziecko nie je. Morfologia: krwinki białe WBC 13,90; krwinki czerwone RBC 4,98; hemoglobina 13,10; hematokryt 0,40; MCH 26,30; MCHC 33,0; MCV 79,7; Płytki krwi 480; % limfocyty 68,2 %; %pozostałych WBC 6,3%; % neutrocyty 25,5%; liczba limfocytów 9,5; liczba pozostałych WBC 0,9; liczba neutrocytów 3,5; RDW-CV 13,4%; RDW-SD 33,2; PDW 10,7; P-LCR 21,9%; żelazo 73,7.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Nawiązując do aktualnego wyniku badań, parametry mieszczą się w granicach normy. Co najważniejsze, dziecko nie ma anemii (hemoglobina jest w normie, ilość czerwonych krwinek także), liczba płytek krwi jest w górnej granicy normy (do 500 tys.) oraz leukocytów (norma do 15 tys. w tym wieku).

W diagnostyce braku apetytu u dzieci ważne jest sprawdzenie, czy dziecko przybiera na wadze, jak kształtuje się aktualnie jego wzrost oraz waga. Warto byłoby także spisywać dokładnie co córka zjada w ciągu dnia, aby przekonać się, czy faktycznie je mało czy może jest to tylko kwestia subiektywna. Dzieci często podjadają między posiłkami co wpływa na niechęć do spożywania głównych posiłków.

Jeżeli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, rośnie, nie ma niedoborów pokarmowych to uważam, że dziecka z pewnością nie należy zmuszać do jedzenia, bo może to zniechęcić je do jedzenia albo wręcz wyrobić nieprawidłowe nawyki i doprowadzić w przyszłości do otyłości.

jeżeli są jednak wyraźne sygnały, że brak apetytu wpływa na rozwój dziecka, warto zrobić diagnostykę w kierunku pasożytów, chorób alergicznych lub zespołów złego wchłaniania (gastroeneterolog), ocenić funkcję tarczycy (pomiar TSH we krwi), funkcję wątroby (ALT, AST), nerek (kreatynina).

Pozdrawiam serdecznie