Interpretacja wyników morfologii u małego niemowlaka

Witam, bardzo proszę o analizę wyników badań. Syn ma 6 tygodni. Wizytę u lekarza mamy dopiero w poniedziałek, a ja bardzo się niepokoję poziomem PLT i bilirubiny. Oto wyniki: Morfologia: WBC 8,27; NEU 0,96; NEU% 11,5; LYM 5,67; LYM % 68,6; MONO 1,18; MONO % 14,3; EOS 0,43; EOS % 5,2; BASO 0,03; BASO% 0,4; RBC 3,75; HGB 11,8; HCT 32,0; MCV 85,3; MCHC 36,9; MCH 31.5; PLT 544; RDW-SD 40,2; RDW-CV 13,2; PDW 9,3; MPV 9,4; P-LCR 20; PCT 0,51. Mikroskopowa ocena rozmazu krwi: gran. obojętn. o jądrze pałeczkowatym - 2%; gran. obojętn. o jądrze podzielonym - 16; limfocyty - 82; bilirubina całkowita 6,17; białko c reaktywne 0,11. pH moczu 8; barwa żółta; reszta w normie; bilirubina, krew itp. nieobecna. Proszę o szybką odpowiedź oraz o dokładną analizę wyników. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Szkoda, że nie napisała Pani powodu dla którego badanie w ogóle było wykonane - czy było to badanie kontrolne, czy z dzieckiem działo się coś niepokojącego.

Normy morfologii krwi dla dzieci, szczególnie niemowląt i małych dzieci różnią się od norm dla dorosłych. W przypadku dziecka w wieku 6 miesięcy, najniższy poziom hemoglobiny może wynosić 10 g/dl, a więc u Pani synka poziom jest w normie - nie ma anemii. Co do rozmazu, to u dziecka w tym wieku dominują limfocyty (u dorosłych granulocyty), a więc wynik u synka jest prawidłowy.

Co do liczby płytek krwi, to u dzieci w tym wieku może przekraczać normę, często wynika z przebytej niedawno infekcji, lub po prostu utrzymuje się przez pierwsze kilka miesięcy życia. Jeżeli dziecko nie zdradza oznak choroby, wystarczy obserwacja - powtórzenie morfologii za 2-3 miesiące.

Co do bilirubiny to niestety nie podała Pani w jakich jednostkach jest pomiar, a to utrudnia interpretację - ponieważ wynik bilirubiny może być wyrażony zarówno w mg/dl (wtedy norma jest do 1,1 mg/dl) lub umol/l (wtedy norma wynosi 19 umol/l). Zazwyczaj jednak jeżeli poziom bilirubiny we krwi ulega podwyższeniu - bilirubina lub inne barwniki pojawiają się w moczu, a tymczasem u synka w moczu ich nie stwierdzono.

Pozdrawiam