Interpretacja wyników morfologii u pięćdziesięciolatki

Witam! Mam 50 lat. W lipcu 2010 przeszłam epizod plamicy nieustalonego pochodzenia, wyniki morfologii bez rozm. ręcznego były wówczas dobre. W maju 2011 powtórzyłam badanie i uzyskałam wynik w rozmazie ręcznym. 60% limfocytów; segm 36; Eozynofile 2; Monocyty 2; OBECNIE, styczeń 2012: WBC 5,5; RBC 4,72; HGB 13,7; HCT 41,8; MCV 88; MCHC 32,8; MCH 29,0; RDW 12,6; PLT 198, MPV 8,8; Rozm autom. NEUT 2,57; Neut% 46,7; LYM 2,33; LYM% 42,2; MONO 0,36; % 6,6; EO 0,20; % 3,6; BASO 0,004; Baso % 0,7; LIC 0,10; % LIC 1,9 podw. Norma 0-1,5); MIKROSKOPOWY ROZMAZ: Pałki 1; Segm. 32 norm. 40-70; eoz. 4; Limf 60 norma 20-45; Monoc. 3; OB 4. Nie mam innych oznak choroby. Lekarz twierdzi, że to nic groźnego, ja jednak podejrzewam białaczkę. Czy jest inna możliwość tak długiego utrzymywania się limfocytozy? Nie przechodziłam poważniejszych infekcji ostatnio.

Witam serdecznie!

Białaczka jest schorzeniem, w którym dochodzi do rozrostu nieprawidłowego klonu białych krwinek. Oznacza to, że we krwi wzrasta liczba komórek jednego typu.

U Pani ogólna liczba leukocytów jest w normie, to samo dotyczy bezwzględnej liczby poszczególnych rodzajów krwinek (chodzi o liczbę w tys/ul, co odzwierciedla faktyczną ilość we krwi). Zarówno liczba limfocytów jak i pozostałych białych krwinek jest w normie. Nie jest zatem możliwe, aby chorowała Pani na białaczkę. Wskazuje na to także OB, czyli wskaźnik stanu zapalnego, które jest w normie, a w przypadku nowotworów może być nawet trzycyfrowe.

Zatem mamy do czynienia z tzw. limfocytozą względną, czyli zwiększonym odsetkiem limfocytów we krwi, co może nie być z związane z patologią.

Jeżeli nie ma Pani dolegliwości, w badaniu lekarskim nie ma niczego niepokojącego, zalecałabym obserwację - powtórzenie badania za 3-4 miesiące. Należy pamiętać, że leczy się pacjenta, a nie wynik badania.

Pozdrawiam serdecznie