Interpretacja wyników prolaktyny na czczo i po obciążeniu

witam,prosze o interpretacje wynikow prolaktyna na czczo-24,39 ng/ml po obciążeniu po 1h -174,90 ng/ml czy to podwyzszcenie po obciazeniu moze sugerowac problemy z jajeczkowaniem ?od 2 lat staramy sie o dziecko,dziekuje za odopwiedz pozdrawiam

Dzień dobry,

Stężenie PRL na czczo mieściło się w górnych granicach normy. Jednak po godzinie wzrot stężenia prolaktyny we krwi był ok. 7 krotny. Jeśli w teście z metoclopramidem dochodzi do nadmiernego wzrostu, czyli > 6 krotnego mówimy wówczas o hiperprolaktynemii czynnościowej. Proszę skontaktować się ze swoim endokrynologiem. Jeśli ma Pani zaburzenia cyklu, to warto rozważyć zastosowanie leków dopaminergicznych przez ok 3-6 miesięcy. Oczywiście wszystko pod kontrolą lekarską. Lekarz musi Panią zbadać i zebrać dokładny wywiad.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz