Interpretacja wyników przezciemięczkowego USG głowy - co to oznacza?

Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników USG głowy mojej 4 miesięcznej córki. OPIS: w obrębie struktur mózgowych zmian patologicznych nie stwierdzono. Układ komorowy asymetrycznie, nieznacznie poszerzony. Rozpiętość komór 33 mm, głębokość komory bocznej prawej - 4mm, lewej- 2,4 mm wskaźnik Evans'a = 0,3 obraz sugeruje przebyte krwawienie 3 stopnia szerokość zewnętrznych przestrzeni płynowych mózgowia w górnych granicach normy przestrzeń podtwardówkowa o szerokości do 4,4n mm szerokość szczeliny podłużnej mózgu = 5,2mm. Z góry dziękuję za pomoc!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Wynik należy zawsze interpretować o dane z przebiegu ciąży i porodu oraz dotychczasowej historii choroby i rozwoju psychoruchowego. Istotny jest także obecny obwód główki dziecka. Nie wspomina Pani również co zaniepokoiło lekarza, że skierował dziecko na USG przezciemiączkowe.

Poszerzenie komór bocznych z towarzyszącą asymetrią najczęściej jest objawem przebytego krwawienia dokomorowego, co odnotował zresztą radiolog. Krwawienia dokomorowe oceniamy w skali czterostopnowej. Stopień III - rozpoznany u Pani dziecka charakteryzuje się wylaniem dużej ilości krwi, która w większości przypadków ulega samoistnej resorpcji. W pozostałych przypadkach dochodzi do blokady przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, co w konsekwencji prowadzi do wodogłowia.

Do rozpoznania wodogłowia służy wskaźnik Evansa. Zwiększenie jego wielkości powyżej 30%, tj. 0,3 pozwala rozpoznać wodogłowie. Wynik Pani dziecka jest zatem na granicy, co wymaga dalszej obserwacji i oceny rozwoju dziecka.

Chciałabym także wspomnieć, że u dzieci prawidłowo rozwijających się, u których nie ma żadnych niepokojących objawów neurologicznych przerywa się diagnostykę na tym etapie, tłumacząc to "urodą pacjenta".

Ostateczną interpretację wyniku badania powinien przeprowadzić jednak lekarz prowadzący dziecko, który zna wszystkie niezbędne informacje o dziecku a także ma możliwość obejrzenia i zbadania pacjenta.

Pozdrawiam