Mężczyzna , 27 lat

W lutym 2010 roku miałem wypadek komunikacyjny, po którym zaczęły się problemy z kręgosłupem. Proszę o interpretację wyników:   Klinowate zniekształcenie trzonu kręgu th1 z obniżeniem jego wielkości w odcinku przednim o cechach przebytego złamania kompresyjnego bez przemieszczeń w kierunku kanału kręgowego. Dodatkowo przepuklina wewnątrztrzonowa górnej powierzchni trzonu th11. Zaznaczone zwyrodnienie tłuszczowe trzonu th11. Niewielkie kątowe pogłebienie kifozy piersiowej na poziomie th11. Odcinkowe niewielkie pogłebienie górnej blaszki granicznej trzonu kręgu th7. Kanał kręgowy o prawidłowej wielkości i prawidłowym kształcie. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Krążki międzykręgowe bez przemieszczeń do kanału kręgowego, krążek th10-th11 obniżony pozostałe krążki prawidłowej wielkości. Dodam, że badanie zostało zrobione dopiero rok po wypadku. Przez rok była rehabilitacja, aż w koncu dostałem skierowanie na rezonans. Mam 27 lat.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam.

Opisane zmiany najpewniej są wynikiem urazu. Złamanie kompresyjne pierwszego kręgu piersiowego, to typ złamania najczęściej obserwowany w przebiegu osteoporozy i osteopenii, a więc stanów znacznego odwapnienia kości, i jest wtedy określane złamaniem patologicznym. Nie zawsze jest to jednak złamanie patologiczne, może być wynikiem urazu, w którym siły działają w kierunku zgniatającym kręgi, prowadząc do ich kompresji.
Opisano ponadto przepuklinę wewnątrztrzonową jedenastego kręgu piersiowego, która mogłaby budzić niepokój o ucisk rdzenia kręgowego, jednak nie opisano ucisku rdzenia.
Warto jednak skonsultować dokumentację obrazową-zdjęcie +płyta DVD-będzie możliwa bezpośrednia ocena uzyskanego obrazu i dokładne wyjaśnienie uwidocznionych zmian.
Pozdrawiam.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Urazy kręgosłupa – Urazy kręgosłupa wynikają z bezpośredniego lub pośredniego działania siły zewnętrznej. Pośrednie działanie siły to zgniecenie, zgięcie lub nadmierne zgięcie, czasem wyprost lub nadmierny przeprost. Obrażenia kręgosłupa często wiążą się z uszkodzeniami rdzenia kręgowego oraz zaburzeniem jego funkcji.
  • Pierwsza pomoc – W większości przypadków od momentu wezwania pomocy do przybycia służb na miejsce wezwania mija co najmniej 8 minut. Dlatego tak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy przez osoby będące świadkami zdarzenia jeszcze przed przybyciem wykwalifikowanych ratowników.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach