Interpretacja wyników rezonansu magnetycznego: czy przyczyną dolegliwości jest wypadek komunikacyjny?

W lutym 2010 roku miałem wypadek komunikacyjny, po którym zaczęły się problemy z kręgosłupem. Proszę o interpretację wyników:   Klinowate zniekształcenie trzonu kręgu th1 z obniżeniem jego wielkości w odcinku przednim o cechach przebytego złamania kompresyjnego bez przemieszczeń w kierunku kanału kręgowego. Dodatkowo przepuklina wewnątrztrzonowa górnej powierzchni trzonu th11. Zaznaczone zwyrodnienie tłuszczowe trzonu th11. Niewielkie kątowe pogłebienie kifozy piersiowej na poziomie th11. Odcinkowe niewielkie pogłebienie górnej blaszki granicznej trzonu kręgu th7. Kanał kręgowy o prawidłowej wielkości i prawidłowym kształcie. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Krążki międzykręgowe bez przemieszczeń do kanału kręgowego, krążek th10-th11 obniżony pozostałe krążki prawidłowej wielkości. Dodam, że badanie zostało zrobione dopiero rok po wypadku. Przez rok była rehabilitacja, aż w koncu dostałem skierowanie na rezonans. Mam 27 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Opisane zmiany najpewniej są wynikiem urazu. Złamanie kompresyjne pierwszego kręgu piersiowego, to typ złamania najczęściej obserwowany w przebiegu osteoporozy i osteopenii, a więc stanów znacznego odwapnienia kości, i jest wtedy określane złamaniem patologicznym. Nie zawsze jest to jednak złamanie patologiczne, może być wynikiem urazu, w którym siły działają w kierunku zgniatającym kręgi, prowadząc do ich kompresji.
Opisano ponadto przepuklinę wewnątrztrzonową jedenastego kręgu piersiowego, która mogłaby budzić niepokój o ucisk rdzenia kręgowego, jednak nie opisano ucisku rdzenia.
Warto jednak skonsultować dokumentację obrazową-zdjęcie +płyta DVD-będzie możliwa bezpośrednia ocena uzyskanego obrazu i dokładne wyjaśnienie uwidocznionych zmian.
Pozdrawiam.