Interpretacja wyników RTG kręgosłupa

Witam, mam gorącą prośbę o interpretację wyników badania kręgosłupa. Niestety, wizyta u lekarza dopiero za 3 tygodnie – wcześniej nie było terminów ;-( Więc 4 tygodnie temu nadwyrężyłem sobie plecy, skręcając 6 h meble - złapał mnie ogromny ból w dole pleców i przez tydzień dostawałem zastrzyki oraz tabletki przeciwbólowe i rozluźniające. W skierowaniu na badanie miałem wpisane podejrzenie dyskopatii. Badanie zostało zrobione zgodnie z sugestią lekarza po 4 tygodniach i na wynikach miałem napisane „nieznacznie zwężona tarcza międzykręgowa w odcinku L5-S1, pozostała część kręgosłupa w normie” – co to oznacza dla mnie? Czy mogę dźwigać lekkie rzeczy typu zakupy, synek itp. ;-)? Z góry pięknie dziękuję za odpowiedź. Mateusz
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zwężenie tarczy międzykręgowej na zdjęciu RTG kręgosłupa może wskazywać na dyskopatię, czyli zmiany w obrębie krążka międzykręgowego (dysku) jako przyczynę Pana dolegliwości (charakterystycznych zresztą dla tego schorzenia). Aby dokładnie określić, jakiego typu są to zmiany, będzie Pan prawdopodobnie musiał mieć wykonany rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Do czasu postawienia rozpoznania radziłabym powstrzymać się od dźwigania cięższych przedmiotów, a także synka, szczególnie jeśli nie jest już trzykilogramowym noworodkiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.