Interpretacja wyników - toksoplazmoza

Dzień dobry! Bardzo proszę o interpretację wyniku dotyczącego ponownego badania toksoplazmozy. Jestem w 3 miesiącu ciąży i mój pierwszy wynik to IgG = 35,80, a IgM = 0,100. Po konsultacji z lekarzem wykonałam ponownie badanie i IgG = 32,90. Wiem, że wynik poprzedni świadczy o tym, że jest to przebyta toksoplazmoza, ale chciałabym się upewnić, czy po wykonaniu drugiego badania mogę być pewna, że jest to przebyta toksoplazmoza i mogę być spokojna o zdrowie mojego dziecka? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie ma Pani powodów do obaw. Prawidłowy był już wynik pierwszego badania - ujemny wynik przeciwciał w klasie IgM i dodatni w klasie IgG, jak Pani słusznie stwierdza - świadczy o przebytym zarażeniu. Dodatkowo wynik drugiego badania (które dla oceny dynamiki przeciwciał powinno być wykonane po 3-4 tygodniach od pierwszego) potwierdza, że poziom przeciwciał jest stabilny, co również przeczy aktywnej infekcji.

W medycynie nigdy nie ma stuprocentowej pewności. Teoretycznie może wystąpić taka sytuacja, że dojdzie do reaktywacji zarażenia, co może być groźne dla płodu. Są to jednak przypadki wyjątkowe, występujące w stanach głębokiego upośledzenia odporności u matki (np. leczenie immunosupresyjne, nowotwór). Absolutnie nie powinna Pani się tym przejmować. Należy przyjąć, że Pani dziecko jest bezpieczne.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.