Interpretacja wyników tomografii komputerowej odcinka lędźwiowego u 23-latki

Witam, mogłabym prosić o interpretację wyników tomografii odcinka lędźwiowego. "Na poziomie L4/L5 tylkną wypuklinę tarczy m/kręgowej powodującą ucisk worka opony twardej, bez cech stenozy kanału kręgowego. Na poziomie L5/S1 obwodową wypuklinę tarczy m/kręgowej powodującą ucisk worka opony twardej, bez cech stenozy kanału kręgowego. Wygładzenie lordozy lędźwiowej. Nierówne obrysy blaszek granicznych kręgów L z widoczną sklerotyzacją o dotrzonowymi przepuklinami o typie guzków Schmorla w górnym

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na współistnienie patologii o charakterze zwyrodnieniowym oraz przeciążeniowym wynikających z nadmiernej eksploatacji kręgosłupa. Ucisk na struktury nerwowe w tym worek oponowy może powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe w kończynach dolnych lub nawet w wyższych partiach ciała. Najczęściej oprócz bólu pojawiają się drętwienia, zaburzenia czucia i parestezje. Konieczna jest w tym przypadku konsultacja z neurochirurgiem.