Interpretacja wyników TSH

Witam, jestem trzydziestoletnią kobietą, która od dłuższego czasu ma problem z zajściem w ciążę. Zrobiłam badanie tarczycy TSH i wynik to 1,55 ulU/mL. Czy na tym etapie można już coś powiedzieć (czy to może być przyczyną moich problemów?), czy powinnam jeszcze zbadać stężenie hormonów tarczycy fT3 i fT4? Nie biorę żadnych leków. Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik oznaczenia stężenia TSH podany powyżej zawiera się w granicach normy. Nie potrzeba więc oznaczać stężenia hormonów tarczycy (fT3 i fT4).

Należy jednak poszerzyć diagnostykę zaburzeń płodności - należy sprawdzić m.in. stężenie prolaktyny, estradiolu i progesteronu w drugiej fazie cyklu, LH i FSH i inne. Należy pamiętać, że problem z zajściem w ciążę, w większości przypadków jest złożony i występuje zarówno czynnik żeński, jak i męski. Tak więc, należy na początek wykonać badanie nasienia partnera.

Proszę zgłosić się z wynikiem badania do lekarza kierującego i podjąć się dalszej diagnostyki.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.