Interpretacja wyników TSH, FT4 i FT3

witam serdecznie chcialabym prosic o interpretacje wynikow mam 28 lat, TSH 4,01 mIU/ml (0,27 -4,2 zakres referencyjny) FT4 1,53 ng/dl (0,8-1,7 zakres ref) FT3 3,57 pg/ml (2,6-5,1 zakres ref) TPO 11,9 IU/ml (<34,0 zakres ref )

Dzień dobry,

Jeśli planuje Pani ciąże, to konieczne jest włączenie leczenia, tak, aby obniżyć stężenie TSH do zalecanych < 2,5. Jeśli nie planuje Pani ciąży i czuje się Pani dobrze, to nie ma wskazań do leczenia. Proszę jeszcze na wszelki wypadek oznaczyć sobie stężenie aTG i wykonać usg tarczycy z oceną wielkości gruczołu (objętości). Być może ma Pani małą tarczycę lub pojawiły się dodatkowe czynniki, które miały wpływ na wzrost Pani TSH. Warto porozmawiać ze swoim endokrynologiem, czy w Pani przypadku jest niezbędne jakieś dodatkowe postępowanie - konieczny jest dokładnie zebrany wywiad i badanie przedmiotowe. Warto również powtórzyć badania hormonalne za ok. 3 miesiące.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz