Interpretacja wyników USG jamy brzusznej

Witam serdecznie! Mój problem polega na tym: - cztery lata temu zostałam wyleczona z białaczki, jestem pod stałą opieką hematologa (wizyty co 3 m-ce). Wyniki, jakie robiłam przez ten okres były rewelacyjne. Ostatnio moja Pani Doktor stwierdziła, że leukocyty podskoczyły do górnej granicy, zrobiłam sobie USG jamy brzusznej - wynik: śledziona dł. 11,9 - (badanie w lutym wykazało dł. śledziony 11.). Obecne badanie USG jamy brzusznej wykazało: wątroba o nieco wzmożonej echogeniczności obecny węzeł chłonny o dł. 1,2 cm. Moje pytanie brzmi: Czy mam powód do niepokoju? Wizytę u hematologa wyznaczoną mam dopiero na 3 stycznia 2012 roku.

Takie wyniki badania USG raczej nie budzą niepokoju. Śledziona jest w granicach normy (niewielkie odchylenia w zakresie około 1 cm mogą być związane z uchwyceniem pod innym kątem narządu w badaniu USG lub też użycia innego urządzenia do tego badania). Wątroba może czasami mieć niewielkie zwiększenie echogeniczności. To raczej subiektywny obraz przedstawiony przez badającego i nie wskazuje na nic niepokojącego. Prawidłowa wielkość węzłów chłonnych zawiera się z reguły w wymiarze 1 cm 1,2 cm długość nie budzi niepokoju. Oczywiście wynik należałoby jeszcze skonsultować z lekarzem, który zalecał USG jamy brzusznej lub lekarzem prowadzącym.