Interpretacja wyników w kierunku trombofilii

Bardzo proszę o poradę dotyczącą badania w kierunku trombofilii. Z powodu występowania objawów neurologicznych /TIA/ dostałam zalecenie zbadania się w kierunku trombofilii. Ponieważ wizytę u hematologa mam za ok. 2 tygodnie, bardzo proszę o opinię po analizie zrobionych wyników. Czy powinnam iść z tymi wynikami do hematologa? Wydaje mi się, że otrzymane wyniki wskazują na to, że nie mam trombofilii. Jednak z uzyskanych informacji z innych źródeł dowiedziałam się, że jest kilka odmian trombofilii. Oto moje wyniki: Czynnik V Leiden - nie stwierdzono obecności poszukiwanej mutacji /układ prawidłowy/. Mutacja genu protrombiny G20210A – nie stwierdzono poszukiwanej mutacji /układ prawidłowy/. P/c p. jądrowe i p. cytoplazmatyczne, test przesiewowy? IIF.Hep-2/ /ANA1/ - ujemny. P/c.przeciw kardiolipinie IgG: 2,10, IgM: 6,40. P/c.p. beta 2-glikoproteinie- I :IgG -1,62, IgM<1 Antykoagulat toczniowy - wątpliwy. Jednocześnie nadmieniam, że w okresie dokonywania badań była na ciągłym leczeniu W***********. Czy moje wyniki jednoznacznie wykluczają trombofilię? Czy moja wizyta u hematologa jest konieczna?
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Podane wyniki oznaczeń są ujemne, tzn. wskazują, że nie ma Pani jedynie części z możliwych zaburzeń krzepnięcia - nie tylko trombofilii (nieprawidłowość dotycząca płytek krwi), ale też skazy osoczowej.

Tak jak napisałem wyżej oznaczenia te wskazują tylko brak pewnych możliwych przyczyn zaburzeń krzepnięcia. Rozumiem też, że badania te były zlecone nie tyle z powodu przebytego TIA, ile z powodu nieprawidłowości w oznaczniach czasów krzepnięcia (koagulogramu). Mimo że wyniki są prawidłowe, koniecznie proszę zgłosić się na umówioną wizytę u hematologa, gdyż nie zakończył on jeszcze konsultacji i być może będzie chciał zlecić dodatkowe badania. Proszę się uzbroić w cierpliwość. Przebyte TIA zwiększa ryzyko udaru mózgu w przyszłości, co za tym idzie, należy dążyć do rozpoznania przyczyny jego wystąpienia i jej leczenia w miarę szybko.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.