Interpretacja wyniku badania cytomegalii przed staraniami o dziecko

Witam! W listopadzie 2011 zrobiłam badanie cytomegalii. Wyniki z laboratorium przyszły takie: CMV IgG: 0,2 (ujemny); CMV IgM: 16,6 (wątpliwy). w połowie lutego 2012 ponownie zrobiłam badanie. wyniki przyszły takie: CMV IgG 2,4 (dodatni); CMV IgG 66,1 (dodatni). Proszę o informację, czy mogę w obecnej chwili starać się o dziecko.

Witam serdecznie!

Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo częste w ogólnej populacji - szacuje się, że około 80% miało kiedyś kontakt z wirusem. U osoby zdrowej (nie mającej problemów zdrowotnych takich jak obniżona odporność, AIDS) zakażenie przebiega praktycznie bezobjawowo. Problemem jest zakażenie kobiety, która nie miała wcześniej kontaktu z wirusem w trakcie ciąży, ponieważ stanowi to potencjalne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Nie napisała Pani czy wykonywała badania w listopadzie w związku z jakimikolwiek dolegliwościami, czy były to badania przed planowaną ciążą. Patrząc na kolejny układ przeciwciał, faktycznie można mieć wrażenie, że chodzi o świeżo przebytą infekcję, aczkolwiek do pełnej oceny konieczna jest ocena tzw. awidności IgG. Poziom przeciwciał może bowiem bardzo powoli zmniejszać się (aż do 2 lat) od momentu infekcji. Proponuję zatem oznaczyć awidność (pobiera się krew jak na pozostałe badania). Parametr ten wskaże ile mniej więcej czasu minęło od zakażenia i czy bezpieczne jest zajście w ciążę. Jeżeli awidność będzie wysoka, oznacza to, że nie ma zagrożenia i może Pani zajść w ciążę.

Pozdrawiam!

Lek. med. Agnieszka Barchnicka