Interpretacja wyniku badania cytomegalii w ciąży

Witam, jestem w ciąży. Termin porodu mam na 31 stycznia tego roku. Trzy tygodnie temu odebrałam wyniki cytomegalii (wcześniej nigdy nie robiłam badań): IgG 250 U/ml normy: ujemny 15, dodatni 15 IgM 0,423 normy: negatywny do 0,399, wątpliwy od 0,400-0,499, dodatni od 0,500. Powtórzyłam badanie i odebrałam w dniu wczorajszym po dwóch dniach od pobrania krwi: IgG 250 U/ml IgM 0,445. Chciałabym dodać, że w sierpniu 2009 roku poroniłam ciążę. Proszę powiedzieć, co oznaczają dla mnie te wyniki, jak lada dzień mam rodzić. Czy dziecko będzie chore? Co powinnam zrobić zaraz po porodzie? Czy badać dziecko pod względem cytomegalii? Proszę o odpowiedź na co mam się przygotować - chodzi mi o zdrowie dziecka - przy takich wynikach. Bardzo dziękuję za szczerą odpowiedź.

Witam!

Wyniki przedstawione przez Panią najprawdopodobniej świadczą o przebytej w przeszłości infekcji wirusem cytomegalii oraz o odporności na świeże zakażenie tym wirusem. Wynik jest o tyle niejednoznaczny, że parametry świadczące o świeżym zakażeniu są niepewne'. W świeżym zakażeniu jednak obserwuje się przyrost przeciwciał IgM w ciągu kolejnych tygodniu, czego nie ma w przypadku podanych przez Panią wartości. W celu dokładniejszego ustalenia czasu infekcji można ewentualnie oznaczyć awidność przeciwciał. Awidność przeciwciał oznacza powinowactwo przeciwciał do wirusa.

Zakażenie wirusem cytomegalii jest rozpowszechnione w populacji ludzkiej. Najczęściej do dochodzi do niego w dzieciństwie. Przebieg choroby jest zazwyczaj bezobjawowy.
Zakażenie w III trymestrze ciąży może spowodować poród przedwczesny. Nie ma wskazań do włączania leczenia u ciężarnej.

U noworodków wskazaniem do wykonania badań jest przedłużająca się żółtaczka, zaburzenia jelitowe, niespecyficzne wysypki skórne i inne.

Pozdrawiam serdecznie!