Interpretacja wyniku badania histopatologicznego błony żołądka

Rozpoznanie histopatologiczne obecnie: drobne fragmenty błony służbowej żołądka ogniskowo z metaplazją jelitową, dysplazja małego stopnia oraz fragmentem nabłonka wielowarstwowego płaskiego przełyku. Proszę o możliwie szczegółowy opis i zaleceniem dalszego postępowania. Stwierdzono przed rokiem polip we wpuście do żołądka z rozpoznaniem przed rokiem - metaplazja intestinalis (+).

Brak opisu makroskopowego gastroskopii, danych klinicznych i z wywiadu, abym konkretnie wypowiedział się na temat tego wyniku histopatologicznego. Drobne fragmenty błony służbowej żołądka ogniskowo z metaplazja jelitowa - taki opis oznacza, że uzyskane w czasie gastroskopii małe fragmenty śluzówki żołądka są ogniskowo z cechami niewielkiego stopnia przekształcania się w śluzówkę jelitową; dysplazja małego stopnia - niewielkiego stopnia dysplazja, czyli zaburzenia w budowie komórek; oraz fragmentem nabłonka wielowarstwowego płaskiego przełyku - to obraz prawidłowego nabłonka z przełyku. Taki stan śluzówki nie wymaga konkretnego leczenia. Wystarczająca powinna być dieta jak w chorobie wrzodowej żołądka, zdrowy styl życia i z uwagi na dysplazję okresowe kontrole gastroskopowe co około 1 rok.