Interpretacja wyniku badania histopatologicznego po operacji hemikolektomii

Witam. Dwa tygodnie temu przeszedłem operację hemikolektomii prawostronnej i dziś otrzymałem wynik badania histopatologicznego. proszę o przetłumaczenie wyniku : Adenocarcinoma tubulare GII exulcerans parietem coli totalem sine telae adiposae infiltrans. Tela adiposa mesentherii et vasa sanquinifera. Lymphadenitis recti8va II lymphonodulorum. Lymphadenitis reacyiva XX lymphonodulorum. pTNM T3N0
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry, wynik badania histopatologicznego po polsku brzmi: gruczolakorak cewkowy (stopień 2 zaawansowania histopatologicznego w skali 3 stopniowej), wrzodziejący, całkowicie naciekający część okrężnicy, bez nacieku tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa i naczynia krezki. Zapalenie węzłów chłonnych. W klasyfikacji TNM - T3 (zaawansowanie guza pierwotnego) N0, co oznacza, że w pobranych do badania węzłach chłonnych nie było przerzutów.

Gruczolakorak cewkowy okrężnicy (jelita grubego) o 2 stopniu zaawansowania histopatologicznego w skali 3 stopniowej wrzodziejący z całkowitym naciekiem ściany jelita bez nacieku tkanki tłuszczowej krezki i naczyń krwionośnych. Odczynowo zmienione zapalnie węzły chłonne w łącznej liczbie 22. pTNM T3N0 to skala TNM oznacza T3 wielkość guza (guz nacieka przez warstwę mięśniową do warstwy podsurowicówkowej lub do niepokrytych otrzewną tkanek okołookrężniczych bądź okołoodbytniczych) i N0 brak przerzutów do węzłów chłonnych. Wynik należy skonsultować bezpośrednio z onkologiem.