Interpretacja wyniku badania histopatologicznego po wycięciu guza jelita grubego

Witam!

Mój tato w październiku 2011r. miał zabieg wycięcia guza jelita grubego. Przesyłam wynik histopatologiczny i zwracam się z prośbą o odpowiedź, czy to jest złośliwe, czy też nie i w ogóle czy są przerzuty? Rozpoznanie: 1-2 sine neoplasmate; 3 adenocarcinoma partim nucinosum g ii intensini crassi. Naciek nowotworowy obejmuje całą grubość błony mięśniowej i przechodzi powierzchnie na tkankę tłuszczową okołojelitową. Węzły chłonne 0/9 sine neoplasmate wg klasyfikacji tmn pt3n0mx.

Proszę o odpowiedź.

Rozpoznanie: 1-2. sine neoplasmate - oznacza: bez nowotworu. 3. adenocarcinoma partim nucinosum g ii intensini crassi - oznacza: gruczolakorak częściowo śluzowy G II (2 stopień histopatologiczny w skali 3-stopniowej) jelita grubego. Naciek nowotworowy obejmuje całą grubość błony mięśniowej i przechodzi powierzchnie na tkankę tłuszczową okołojelitową. Węzły chłonne 0/9 sine neoplasmate wg klasyfikacji tmn pt3n0mx. - pT3N0Mx oznacza: p - ocena histopatologiczna. T3 - guz nacieka przez warstwę mięśniową do warstwy podsurowicówkowej lub do niepokrytych otrzewną tkanek okołookrężniczych bądź okołoodbytniczych. N0 - regionalne węzły chłonne bez przerzutów nowotworu. Mx - nie można ocenić występowania przerzutów odległych (brak danych klinicznych dla histopatologa). Jest to nowotwór złośliwy, o dość dużym zaawansowaniu miejscowym (skala T od 0 do 4 tu 3), bez przerzutów do węzłów chłonnych (mała agresywność raka). Zaawansowanie kliniczne oceniane na stopień II w skali IV stopniowej. Rokowanie dobre w zakresie około 70-90% przeżywalności 5-letniej. Oczywiście pacjent wymaga jeszcze konsultacji onkologicznej. Być może konieczne okaże się jeszcze podanie chemioterapeutyków. O tym zadecyduje onkolog.