Interpretacja wyniku badania histopatologicznego po wycięciu zmiany w piersi

Kobieta, lat 34. Otrzymałam wyniki badania histopatologicznego po wycięciu zmiany z piersi. Proszę o pomoc w ich interpretacji, ponieważ na wizytę u lekarza muszę poczekać jeszcze miesiąc. Wynik badania: fibroadenoma mastopathia fibrosa et cystica hyperplasia intraductalis (UDH ang.).
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wynik biopsji wskazuje na zmiany łagodne piersi: gruczolakowłókniak, mastopatia (zwyrodnienie) włóknisto-torbielowate oraz przerost wewnątrzprzewodowy. Wszystkie zmiany mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, dlatego uważam, że warto byłoby oznaczyć poziom hormonów płciowych (estrogen, progesteron, FSH, LH, prolaktyna). Mastopatia często powoduje dolegliwości bólowe piersi oraz uczucie obrzmienia. W takiej sytuacji należałoby zacząć od eliminacji z diety kawy, herbaty, tłuszczów zwierzęcych, zaprzestać palenia papierosów, a także stosować dietę bogatą w witaminy z grupy B oraz E, nienasycone kwasy tłuszczowe (tłuste ryby, tran).

Pozdrawiam serdecznie