Interpretacja wyniku badania histopatologicznego po zabiegu łyżeczkowania jamy macicy

Witam, jestem 3 tygodnie po zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy, wynik badania histopatologicznego odebrałam i brzmi on: decidua spongiosa et compacta in inflammationae. Czy jest on niepokojący? Byłam dziś u ginekologa i powiedział, że jakiś stan zapalny. Poszłam do niego z testem, który zrobiłam przed wizytą i który wyszedł pozytywnie, a powinien wyjść negatywnie, tak? Ginekolog zalecił mi zbadanie hormonu betaHCG poprzez pobranie krwi i po tym wyniku stwierdzi co dalej. Dlaczego test wyszedł pozytywnie 3 tyg. po zabiegu? Pytam, bo chcę zasięgnąć też innych opinii. Czy prawdopodobny jest kolejny zabieg? Mój lekarz powiedział, że prawdopodobnie są pozostałości po zabiegu.

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Po 3 tygodniach poziom betaHCG powinien być raczej taki jak poza ciążą (czyli 5 mIU/ml lub 1 mIU/ml, zależnie od norm danego laboratorium). Szczególnie, jeśli strata nastąpiła w I trymestrze. Dodatni wynik testu ciążowego świadczy o tym, że poziom ten jest wyższy. Wynik badania histopatologicznego rzeczywiście wskazuje na stan zapalny w obrębie doczesnej (błony śluzowej macicy w ciąży), ale jest to opis dość często spotykany w wynikach badania pod mikroskopem i nie trzeba się nim przejmować przy braku objawów zakażenia.

Jeśli nie ma Pani objawów pozostawania resztek w jamie macicy w postaci krwawienia czy występowania bólu w podbrzuszu (samoistnego i podczas badania ginekologicznego), a także gorączki (zakażenie), to prawdopodobieństwo, że coś jest nie tak, jest małe. Dobrze, że wykonała Pani badanie poziomu betaHCG we krwi. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych dni sytuacja z betaHCG w Pani organizmie unormuje się (poziom tego hormonu spadnie). Powinna Pani również mieć wykonane badanie USG sondą przezpochwową, z oceną endometrium. Badanie to cechuje się wysoką czułością, jeśli chodzi o wykrywanie resztek po poronieniu. Jeśli na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego USG i/lub krwi lekarz stwierdzi cechy pozostawania resztek w macicy, to wskazane będzie wykonanie zabiegu ponownie.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty