Interpretacja wyniku badania histopatologicznego po zabiegu łyżeczkowania jamy macicy

Witam, jestem 3 tygodnie po zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy, wynik badania histopatologicznego odebrałam i brzmi on: decidua spongiosa et compacta in inflammationae. Czy jest on niepokojący? Byłam dziś u ginekologa i powiedział, że jakiś stan zapalny. Poszłam do niego z testem, który zrobiłam przed wizytą i który wyszedł pozytywnie, a powinien wyjść negatywnie, tak? Ginekolog zalecił mi zbadanie hormonu betaHCG poprzez pobranie krwi i po tym wyniku stwierdzi co dalej. Dlaczego test wyszedł pozytywnie 3 tyg. po zabiegu? Pytam, bo chcę zasięgnąć też innych opinii. Czy prawdopodobny jest kolejny zabieg? Mój lekarz powiedział, że prawdopodobnie są pozostałości po zabiegu.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Po 3 tygodniach poziom betaHCG powinien być raczej taki jak poza ciążą (czyli 5 mIU/ml lub 1 mIU/ml, zależnie od norm danego laboratorium). Szczególnie, jeśli strata nastąpiła w I trymestrze. Dodatni wynik testu ciążowego świadczy o tym, że poziom ten jest wyższy. Wynik badania histopatologicznego rzeczywiście wskazuje na stan zapalny w obrębie doczesnej (błony śluzowej macicy w ciąży), ale jest to opis dość często spotykany w wynikach badania pod mikroskopem i nie trzeba się nim przejmować przy braku objawów zakażenia.

Jeśli nie ma Pani objawów pozostawania resztek w jamie macicy w postaci krwawienia czy występowania bólu w podbrzuszu (samoistnego i podczas badania ginekologicznego), a także gorączki (zakażenie), to prawdopodobieństwo, że coś jest nie tak, jest małe. Dobrze, że wykonała Pani badanie poziomu betaHCG we krwi. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych dni sytuacja z betaHCG w Pani organizmie unormuje się (poziom tego hormonu spadnie). Powinna Pani również mieć wykonane badanie USG sondą przezpochwową, z oceną endometrium. Badanie to cechuje się wysoką czułością, jeśli chodzi o wykrywanie resztek po poronieniu. Jeśli na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego USG i/lub krwi lekarz stwierdzi cechy pozostawania resztek w macicy, to wskazane będzie wykonanie zabiegu ponownie.

Pozdrawiam serdecznie!