Interpretacja wyniku badania histopatologicznego tarczycy

Mam pytanie odnośnie wyniku badania histopatologicznego tarczycy. Otrzymany wynik badania brzmi: Struma nodosa cum degeneratione colloides cystica. Effusionibus haemorrhagicis, fibrosi, hyalinisatione et calcificationibus. Bardzo proszę o przetłumaczenie i interpretację otrzymanego wyniku. Czy jest to coś poważnego i czy można wykluczyć nowotwór? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, rozpoznanie po polsku oznacza wole guzkowe z zwyrodnieniem pęcherzykowo-koloidowym, odmiana krwotoczna, włóknista, szkliwiejąca i wapniejąca. Są to określenia morfologiczne zmian będących skutkiem różnych patologii. Występują one miejscowo, choć mogą pojawiać się wieloogniskowo. Należą do najczęstszych zwyrodnień tkanek i są zaliczane do zmian wstecznych. Opisywane u Pani zmiany nie są nowotworem złośliwym. Tak jak wspomniałem wole (łac. struma) jest to powiększenie tarczycy wywołane przez różne czynniki. Przyczyną rozrostu tarczycy jest jej odpowiedź na nadmierne pobudzanie przez hormon tyreotropowy (TSH) wytwarzany przez przysadkę. Nadmierna produkcja TSH jest zazwyczaj skutkiem obniżonego poziomu hormonów tarczycy we krwi. Najczęstszą przyczyną niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy jest niedobór jodu, pierwiastka będącego ich głównym składnikiem. Inne przyczyny to działanie substancji wolotwórczych, obniżających produkcję hormonów tarczycy, zwiększone zapotrzebowanie organizmu na hormony tarczycy (dojrzewanie, ciąża, stres). Ważne jest obecnie czy odczuwa Pani jakiekolwiek objawy mogące sugerować stan nieprawidłowej sytuacji związanej z niedoborem lub nadmiarem hormonów tarczycy. Czyli dalsze postępowanie zależeć będzie od stanu hormonalnego tarczycy i od przebiegu dotychczasowego choroby. Proponuję zgłosić się do lekarza kierującego na badanie i porozmawiać z nim o dalszym postępowaniu. Wspólnie wybiorą Państwo najlepsze wyjście z tej sytuacji. Wole leczy się najczęściej farmakologiczne, czasami jednak występują wskazania do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. W przypadku wola niedoczynnego wywołanego niedoborem jodu stosuje się uzupełnianie diety w ten pierwiastek. Wole nadczynne leczy się lekami przeciwtarczycowymi lub za pomocą jodu promieniotwórczego.