Interpretacja wyniku badania histopatologicznego u sześćdziesięciolatki

Bardzo proszę o odczytanie wyniku badania histopatologicznego. Wynik brzmi: Powierzchowne fragmenty błony śluzowej przełyku pokryte akantotycznie odczynowo rozrośniętym nabłonkiem paraepidermoidalnym bez cech dysplazji. Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź. Z poważaniem.

To oznacza stan przemiany śluzówki przełyku pod wpływem zapewne przewlekłego stanu zapalnego. Śluzówka stała się akantotyczna czyli przybrała formę nietypową dla przełyku (taką jak naskórek) czyli doszło do przemiany nabłonka w inny niż lokalny (paraepidermoidoza). Sformułowanie bez dysplazji oznacza, że śluzówka nie przemienia się w struktury nowotworowe. To stan niegroźny, wymagający głównie obserwacji, zapobiegania i leczenia stanu zapalnego w zakresie przełyku (np. na podłożu choroby refluksowej), okresowych kontroli gastroskopowych. Dalszym prowadzeniem pacjenta powinien zająć się gastroenterolog. W tym przypadku ważne klinicznie jest także to jaki był opis samego badania gastroskopowego.