Interpretacja wyniku badania histopatologicznego żołądka

Otrzymałem wynik badania histopatologicznego: Rozpoznanie kliniczne: Erythematous exudative endoskopic gastritis gr mediocri. Rodzaj materiału: gastrofiberoskopia - wycinek z obszaru uniesionej zaczerwienionej śluzówki w części przedodźwiernikowej. Wyniki badania: W wycinku jedynie powierzchowne warstwy błony śluzowej żołądka ze zmianami zapalnymi i metaplazją jelitową niedokonaną. Helicobacter pylori (+). W/w badanie zostało wykonane, gdyż od 3 lat mam bóle po prawej stronie brzucha - niezbyt częste, tępe, ale są już od 3 lat. Niestety po badaniu gastroskopem bóle nasiliły się. Proszę o odpowiedź, co oznacza w/w wynik oraz czy w/w może być przyczyną bólu w brzuchu.

Rozpoznanie kliniczne: Erythematous exudative endoskopic gastritis gr mediocri.
- To rozpoznanie na podstawie badania gastroskopowego w czasie wizualizacji lekarza wykonującego badanie: Rumień wysiękowy endoskopowo zapalenie błony śluzowej żołądka stopnia średniego.
Rodzaj materiału: gastrofiberoskopia - wycinek z obszaru uniesionej zaczerwienionej śluzówki w części przedodźwiernikowej.
- Miejsce pobrania wycinków do badania histopatologicznego.
Wyniki badania: W wycinku jedynie powierzchowne warstwy błony śluzowej żołądka ze zmianami zapalnymi i metaplazją jelitową niedokonaną.
- To wynik badania histopatologicznego. Oznacza stan zapalny niewielkiego stopnia błony śluzowej żołądka z następowym zaczynającym się przekształcaniem śluzówki żołądka w śluzówkę jelita.
Helikobacter pylori (+).
- Oznacza zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
Taki stan zapalny rzeczywiście może być przyczyną dolegliwości bólowych, ale na pewno należałoby jeszcze wykonać USG jamy brzusznej, aby np. wykluczyć kamicę pęcherzyka żółciowego czy też prawej nerki. Trzeba w takim przypadku włączyć typowe leczenie jak w przypadku zapalenia żołądka (leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego), dietę jak w chorobie wrzodowej żołądka oraz włączyć dwa antybiotyki celem likwidacji zakażenia Helicobacter pylori. O wszystkim powinien zadecydować lekarz prowadzący.