Interpretacja wyniku badania kału u dwumiesięcznego dziecka

Witam, proszę o interpretację badania ogólnego kału dwumiesięcznego niemowlaka: ph 6,0 ciała redukujące 0,5 % ziarna skrobi niewidoczne wpr tłuszcze obj. pojedyncze wpw. kw. tłuszczowe liczne wpw. włókna mięsne niewidoczne wpr. Mała słabo je, dlatego robiliśmy badanie. Przyrost wagi wynosi ok. 14 g na dobę. Morfologia i mocz wyszedł w normie. Dziecko ma stwierdzoną skazę białkową i od tygodnia jest już tylko na mleku modyfikowanym dla alergików. Robiliśmy USG brzuszka, żeby wykluczyć refluks i wszystko wyszło w normie.

Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

W wykonanej próbce z pobranego materiału część wyników znajduje się na pograniczu - prawidłowo pH kału powinno być nieco wyższe (to znaczy obojętne), natomiast dopiero zakres poniżej wyniku, który Państwo otrzymali, zwykle wskazuje na zaburzenia trawienia czy wchłaniania. Podobnie jeżeli chodzi o ciała redukujące, które znajdują się w ilości niewielkiej, ale również mogą świadczyć o patologii. Zbyt duża ilość kwasów tłuszczowych może również świadczyć o zaburzeniach wchłaniania. Niestety aby w pełni móc zinterpretować wyniki badań, a już w szczególności u dzieci, konieczne jest przeprowadzenie badania lekarskiego oraz dokładnego zebrania wywiadu - z tego powodu niezbędna jest ponowna wizyta u lekarza zalecającego badanie.

Pozdrawiam