Interpretacja wyniku badania krwi 13-letniego dziecka

Dzień dobry! Jestem ojcem 13-letniej dziewczynki. Trenuje zawodowo szermierkę. Od pewnego czasu nie ma apetytu i boli ją kolano. Zrobiliśmy badania krwi: (Eo, Bazo, Mono)% - 3; Neutrofile 6,60; MPV 8,92. Pozostałe wyniki morfologii krwi: Leukocyty - 8,7; Erytrocyty - 4,7; Hematokryt - 40; Hemoglobina - 13,9; MCV - 84; MCH - 29; MCHC - 34,8; Płytki krwi - 207; Limfocyty% - 20; Inne (Eo,Bazo,Mono)% - 3; Neutrofile% - 76; Limfocyty#% - 1,8; Inne (Eo,Bazo,Mono)% - 0,3 ; Neurofile% - 6,60; RDW-CV - 14; PDW - 11; MPV - 8,92; P-LCR - 19; Proszę powiedzieć, co to oznacza? Z góry dziękuję!

Witam serdecznie!

Wyniki morfologii ogółem nie odbiegają od przyjętych norm. Nieco zwiększona liczba neutrocytów może być wynikiem niedawno przebytej infekcji, nawet o skąpym przebiegu, o jakie nietrudno w aktualnej porze roku. Parametr MPV z kolei nie ma znaczenia, jeżeli liczba płytek krwi jest w normie.

Co do dolegliwości córki, być może wynikają z przemęczenia lub są spowodowane zbyt częstymi, intensywnymi treningami. Dziewczynki w tym wieku, trenujące sport skupiają się często na sylwetce i wadze, co może zagrażać zaburzeniami odżywiania (anoreksja lub bulimia).

Myślę, że powinniście Państwo przede wszystkim porozmawiać szczerze z córką na temat jej dolegliwości, zapytać wprost czy brak apetytu nie wiąże się z chęcią schudnięcia. Dobrze byłoby także by córkę skonsultował lekarz zajmujący się medycyną sportową, który oceni czy bóle kolana nie wynikają z przeciążenia stawów lub kości i zaleci odpowiednie ćwiczenia lub zabiegi (np. masaże).

Pozdrawiam serdecznie