Interpretacja wyniku badania krwi dwuletniego chłopca

Proszę o interpretację badań mojego 2,5 letniego synka: WBC - 6,6 x10^3/ul; RBC - 4,82 x10^3/ul; Hemoglobina - 12,30 g/dl; Hematokryt 0,35; MCV - 72,8 fl (obniżone); MCH - 25,5 pg; MCHC - 35,0 g/dl; płytki krwi - 260 x10^3/ul; RDW-SD - 35,3 fl (obniżone); RDW-CV - 13,2%; PDW - 12,6 fl; MPV - 10,4 fl; P-LCR - 29,6%; % neutrocytów - 3,07%; % limfocytów - 38,0%; % monocytów - 9,7% (podwyższone); % eozynocytów - 5,6% (podwyższone); % bazocytów - 0,2%; Liczba neutrocytów - 3,07 G/l; Liczba limfocytów - 2,51 G/l; Liczba monocytów - 0,64 G/l; Liczba eozynocytów - 0,37 G/l; Liczba bazocytów 0,01 G/l; CRP - 5,17 mg/l (podwyższone).

Synek od 2 miesięcy cyklicznie (co 10-14 dni) zaczyna kaszleć - bez gorączki, z lekkim wysiękiem z nosa, następuje utrata apetytu (oprócz słodyczy), około 5 dni od rozpoczęcia kaszlu skóra na buźce robi się chropowata, zauważam oznaki (dziwnej) nadpobudliwości - działa jak nakręcona maszynka do powtarzania czynności. Osłuchowo - szmery na oskrzelach, ale po ok. 7 dniach przechodzi bez antybiotyków, tylko na lekach wykrztuśnych. Badam również kał w kierunku pasożytów. Czy powyższe wyniki są prawidłowe dla dziecka w jego wieku? Wizyta u lekarza dopiero z wynikami posiewu z kału, czyli pewnie w przyszłym tygodniu.

Witam serdecznie!

Interpretacja wyników badań u dzieci wygląda nieco inaczej niż u osoby dorosłej. Normy podane na wyniku z laboratorium dotyczą dorosłych, stąd mogą pojawić się odchylenia.

Dla dzieci w tym wieku norma MCV to 70-110 fl. Hemoglobina oraz ilość czerwonych krwinek jest prawidłowa, więc nic nie wskazuje na anemię. MCV obniża się gdy w organizmie zaczyna brakować żelaza. Stąd wynik u Pani synka przy dolnej granicy normy może wynikać z większego zapotrzebowania na żelazo, lub być wynikiem częstych infekcji o których Pani pisze.

Odsetek procentowy monocytów i eozynocytów w zasadzie nieznacznie przekracza normę, ale w ocenie poszczególnych komórek krwi istotna jest przede wszystkim ocena ich ilości bezwzględnej (czyli G/l). Zatem zarówno bezwzględna ilość monocytów jak i eozynocytów jest w normie.

Infekcje u małych dzieci są dość częste. Wynika to z niedojrzałego układu odpornościowego, który dopiero musi poznać obecne w środowisku patogeny. Czasami, zwłaszcza rodzicom dziecka, które poszło do przedszkola, żłobka, wydaje się, że ich maluch niemal cały czas jest chory. Dopóki są to niegroźne infekcje (katar, kaszel) bez konieczności stosowania antybiotyku, nie stanowi to dużego powodu do niepokoju. Niemniej, czasami infekcje mogą nakładać się na skłonność dziecka do alergii. W takich sytuacjach często obecny jest suchy kaszel, świszczący oddech, mogą pojawić się zmiany nad oskrzelami, może pojawić się też wysypka. Z tego co Pani opisuje, być może właśnie u synka infekcje mają związek z uczuleniem. Na pytanie czy jest to faktycznie alergia i na co, konieczna jest wizyta u alergologa.

Pozdrawiam serdecznie