Interpretacja wyniku badania krwi u 8-latka

Witam! Jestem zaniepokojona wynikami badań mojego 8-letniego syna. Pierwsze badania krwi miał wykonane w wakacje, miał wówczas zwiększoną liczbę limfocytów (niestety nie posiadam tego wyniku, aby podać dokładne dane) oraz powiększone węzły chłonne i potyliczne. Był wówczas lekko chory. Jednak lekarz, u którego był chciał go zatrzymać na obserwację, ale z braku takiej możliwości to się nie udało. Po miesiącu powtórzyłam badanie krwi i wyszły powiększone monocyty. Jednak pani w laboratorium poradziła, że nie ma powodów do obaw, że wynik może być przekłamany.

Kolejne badanie po 2 miesiącach od poprzedniego zrobiłam kilka dni temu, oto wyniki: Leukocyty 6,6, Erytrocyty 4,8, Hemoglobina 13,7, Hematokryt 39, MCV 80, MCH 28, MCHC 35,5, płytki krwi 313, RDW CV 12,7, PDW 11,5, MPV 9,7, P LCR 23,7, Neutrofile 2,36, Limfocyty 3,02, Monocyty 0,82, Eozynofile 0,34, Bazofile 0,0, Neutrofile 35,8, Limfocyty 45,9, Monocyty 12,5, Ezynofile 5,2, Bazofile 0,6, Glukoza 77,00, Żelazo 75,6. Zaznaczam, że syn był na czczo przed badaniem i zdrowy. Wzrost 126 cm, waga 23 kg, wiek 8 lat i 3 miesiące. Jestem zaniepokojona, czy mam powody do niepokoju? Czy mam się udać do specjalisty, jak tak, to do jakiego? Czekam z niecierpliwością na odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Moim zdaniem wynik badania nie wzbudza niepokoju. Wynik morfologii krwi należy oceniać w całości, biorąc pod uwagę wszystkie parametry razem.

W przypadku oceny rozmazu z komputera należy sugerować się bardziej bezwzględnymi wartościami czyli ilością we krwi wyrażonej w tys/dl. Ilość monocytów więc biorąc pod uwagę wartość bezwzględną mieści się w granicach normy (do 1 tys/dl).

Aby ocenić rozmaz krwi najlepiej jest zlecać wykonanie ręcznego rozmazu krwi. Pozwala on na ocenę nie tylko odsetka procentowego komórek ale także ich wyglądu.

Pozostałe parametry krwi także są w normie.

Podwyższona liczba limfocytów w okresie letnim mogła wynikać z infekcji. Często liczba limfocytów wzrasta istotnie w okresie rekonwalescencji.

Pozdrawiam serdecznie