Interpretacja wyniku badania krzywej cukrowej i podejrzenie cukrzycy typu MODY

Witam, bardzo proszę o interpretację wyników krzywej cukrowej i insulinowej. Glukoza na czczo 107,4 mg/dl Glukoza (Po 1h po 75 g glukozy) 55,6 mg/dl Glukoza (Po 120 min po 75 g glukozy) 102,5 mg/dl Insulina na czczo 6,2 μU/ml Insulina (L97) (Po 1h po 75 g glukozy) 16,0 μU/ml Insulina (L97) (Po 120 min po 75 g glukozy)18,4 μU/ml Na czczo od ok 8 lat poziom cukru ok 110 -130 mg/dl Lekarz podejrzewał cukrzycę typu MODY. Dodatkowo mam niedoczynność tarczycy, ale w dniu badania nie zażywałam leków

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani,oznaczanie stężenia insuliny podczas testu tolerancji glukozy nie pozwala na jasną odpowiedź odnośnie zaburzeń jej wydzielania, jednakże u Pani poziomy wydają sie być prawidłowe. Standardem w tym zakresie jest badanie z wykorzystaniem klamry euglikemicznej wykonywane tylko w warunkach klinicznych. Stężenie glukozy na czczo jest podwyższone, jednakże po 1po 2 godzinach jest prawidłowe i nie pozwala na rozpoznanie cukrzycy. Proszę się skonsultować z lekarzem prowadzącym, który po ocenie stanu klinicznego dokona pełnej interpretacji. Pozdrawiam