Interpretacja wyniku badania mammograficznego, piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej

Uprzejmie proszę o interpretację badania mammograficznego mojej mamy. Mama ma 55 lat, a wynik jest następujący: Piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. W piersi lewej w miejscu, wg tarczy zegarowej godzina 12, jest zagęszczenie o średnicy 20 mm (i na jego tle mikrozwapnienia), skala BIRADS 4. Informacja uzupełniajaca: konieczna dalsza diagnostyka, USG i badanie kliniczne z wykonaniem BAC. Bardzo proszę o interpretację tego wyniku, bo się denerwuję. Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Skala BIRADS służy do standaryzacji opisów badań obrazowych, takich jak mammografia, która pomaga określić znaczenie opisywanych zmian w sensie klinicznym.

BIRADS 4 oznacza zmianę podejrzaną, która wymaga dalszej diagnostyki - tzn. tak jak zalecono weryfikacji w badaniu USG oraz biopsji (BAC). Nie oznacza to, że zmiana musi mieć charakter złośliwy, ale jednak istnieje taka ewentualność.

Badanie USG jest bardziej czułym badaniem u kobiet po menopauzie, u których zachowała się większa ilosć tkanki gruczołowej (nie zastąpiona tkanką tłuszczową).

Pozostaje czekać na wyniki przeprowadzonych badań. Większość zmian z piersi ma charakter łagodny, więc nie warto denerwować się na zapas.

Pozdrawiam serdecznie