Interpretacja wyniku badania MR kręgosłupa

Witam proszę o krótką interpretację mojego wyniku MR. Lordoza lędźwiowa prawidłowa z lewowypukłą rotoskoliozą. Guzki Schmorla w płytkach granicznych pograniocza Th-L. W trzonie L3 widoczny naczyniak 9 mm. Niewielka osteofitoza krawędziowa trzonów kręgowych i stawów międzykręgowych. Odwodnienie krążka międzyktęgowego L5-S1. Szerokopodstawna przepuklina dyskowa tylna środkowa L5-S1 (protrusio) z kompresją brzusznej powierzchni worka oponowego i obu korz. nerwowych w otw. międzykręgowych.

Najbardziej niepokojąca jest patologia w zakresie L5-S1 krążka międzykręgowego ponieważ zawiera dużą przepuklinę uciskającą obustronnie korzenie nerwowe, co może wywoływać dużego stopnia dolegliwości, a nawet wymagać leczenia operacyjnego. Pozostałe zmiany nie są groźne i wymagają tylko obserwacji. Dobrze by było z tym wynikiem skonsultować się bezpośrednio z neurochirurgiem.

Lek. Tomasz Stawski

Szanowny Panie - nie jest możliwa odpowiedz na Pańskie pytanie bez poznania dolegliwości oraz ew. leczenia.Dr n. medycznych Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg,gastrolog, Kraków