Interpretacja wyniku badania MR kręgosłupa w odcinku L-S

Witam, chciałbym zinterpretować wynik badania MR kręgosłupa w odcinku L-S. Wyszło m.in. Zniesiona fizjologiczna lordoza kręgosłupa lędzwiowego. Cechy dwupoziomowej dyskopatii L4/L5 i L5/S1 - z dwiema niewielkimi pośrodkowymi protruzjami krążków m/k. Bez uchwytnych zmian uciskowych na struktury nerwowe, Obniżenie wysokości i intensywności sygnału krążka m/k w segmencie L5/S1 - cechy zmian degenearacyjnych. Zmagam się z bólem tego odcinka 3 lata, jest coraz gorzej. Do jakiego lekarza się udać

Witam,
Zniesiona lordoza oznacza napiecie miesni. Pozostale zmiany moga byc zupelnie nieistotne. Badanie rezonansem jest badaniem dodatkowym. Kluczowe jest badanie kliniczne i wywiad. Bez tego nie ma sensu interpretowac wyniku rezonansu. Proponuje konsultacje u neurologa w poradni leczenia bolu.

Witam serdecznie,
Z przedstawionego przez Pana opisu wynika, że nie będzie konieczne leczenie operacyjne, ponieważ nie stwierdza się cech ucisku na elementy nerwowe. Z mojego doświadczenia wynika, że intensywna fizjoterapia (ćwiczenia) pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, przy pełnym zaangażowaniu i systematyczności pacjenta przynosi najlepsze rezultaty. Niezależnie od tego powinien zbadać Pana neurolog, żeby stwierdzić jakie objawy kliniczne występują przy takim obrazie radiologicznym i czy być może konieczna jest jednak wizyta u neurochirurga. Dolegliwości bólowe często występują u osób pracujących w wymuszonej pozycji ciała lub dźwigających ciężkie przedmioty, zatem w takich przypadkach należałoby też uwzględnić zmianę trybu życia.

dr n. med. Joanna Urbanowska
specjalista neurochirurg
www.joannaurbanowska.pl