Interpretacja wyniku badania MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa

Proszę o wyjaśnienie przystępnym językiem wyników badań MR, mam 63 lata. Badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa wykonano w T1, T2-zależnych, w sekwencji TSE, TIRM, w trzech płaszczyznach. Ze skierowania - stan po laminectomii L4-L5. Wyprostowanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Dehydratacja tarczy m/k L4-L5 i L5-S1, z niewielkim obniżeniem wysokości tarczy L4/L5. Masywne zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach międzywyrostkowych L4/L5 oraz L5/S1 i pogrubiałe więzadła żółte, redukują wymiar międzypoprzeczny kanału kręgowego, modelując worek oponowy. Zmiany dominują w stawie międzykręgowym lewym L4/L5 - w stawie duża ilość płynu tworząca warstwę szer. do 6 mm, długości 24 mm, torbielą maziówki (7x6x7mm) wypukloną dokanałowo, spłycająca lewy zachyłek boczny i znacznie uciskająca lewoboczną ścianę worka oponowego. Kolejna torbiel maziowa (8x7 mm), wychodzi z górnej krawędzi stawu, przylega do korzenia rdzeniowego lewego w otworze międzykręgowym. Na tym poziomie wymiary poprzeczne kanału kręgowego - 7x7 mm - stenoza. Korzenie rdzeniowe tuż powyżej mają nieprawidłowy, wężykowaty przebieg. Ewidentnych zbiorników płynu w kanale dojścia operacyjnego, nie uwidoczniono. Drobny tłuszczak nici końcowej. Lewoboczna wypuklina krążka I4/L5 spłyca otwór międzykręgowy. Uwypuklina tylna krążka L3/L4 (bulging disc). Na poziomie L2/I3 bardziej nasilona wypuklina tylna krążka równomiernie modeluje worek oponowy. Na poz. Th11/Th12 podwięzadłowa przepuklina krążka m/k, uciska worek oponowy, przylega do rdzenia, niewykluczone dyskretne jego modelowanie. Na poziomie th12/L1 tylno-prawoboczna wypuklina. Stożek rdzeniowy i uwidoczniony odc. rdzenia TH, bez zmian ogniskowych. Trzon kręgowy bez zmian. Od siebie dodam, że w lutym przeszedłem jedną operację. Czy konieczna jest druga? Odczuwam bóle i drętwienie nóg. Czy to może być nowotwór?

Oznacza:
Wyprostowanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej.
- zmiana patologiczna krzywizny kręgosłupa.
Dehydratacja tarczy m/k L4-L5 i L5-S1, z niewielkim obniżeniem wysokości tarczy L4/L5.
- odwodnienie i spłaszczenie krążków międzykręgowych.
Masywne zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach międzywyrostkowych L4/L5 oraz L5/S1 i pogrubiałe więzadła żółte, redukują wymiar międzypoprzeczny kanału kręgowego, modelując worek oponowy.
- znaczne zmiany wytwórcze w zakresie stawów i więzadła kręgosłupa wchodzące do światła kanału kręgowego co powoduje jego zawężenie.
Zmiany dominują w stawie międzykręgowym lewym L4/L5 - w stawie duża ilość płynu tworząca warstwę szer. do 6 mm, długości 24 mm, torbielą maziówki (7x6x7mm) wypukloną dokonałowo, spłycająca lewy zachyłek boczny i znacznie uciskająca lewoboczną ścianę worka oponowego. Kolejna torbiel maziowa (8x7 mm), wychodzi z górnej krawędzi stawu, przylega do korzenia rdzeniowego lewego w otworze międzykręgowym.
- to dokładny opis zmian zwyrodnieniowych w stawach kręgosłupa, torbiele maziowe są następstwem zmian zwyrodnieniowych i nie stanowią procesu nowotworowego.
Na tym poziomie wymiary poprzeczne kanału kręgowego - 7x7 mm - stenoza.
- Oznacza to zwężenie kanału kręgowego i to znacznego stopnia.
Korzenie rdzeniowe tuż powyżej mają nieprawidłowy, wężykowaty przebieg.
- świadczy to o ucisku i zbliznowaceniu okolic korzeni nerwowych.
Ewidentnych zbiorników płynu w kanale dojścia operacyjnego, nie uwidoczniono.
- brak patologii w zakresie miejsca po operacji kręgosłupa.
Drobny tłuszczak nici końcowej.
- nieistotna klinicznie zmiana tłuszczowa w zakresie ostatnich korzeni nerwowych kręgosłupa.
Lewoboczna wypuklina krążka I4/L5 spłyca otwór międzykręgowy. Uwypuklina tylna krążka L3/L4 (bulging disc). Na poziomie L2/I3 bardziej nasilona wypuklina tylna krążka równomiernie modeluje worek oponowy. Na poz. Th11/Th12 podwięzadłowa przepuklina krążka m/k, uciska worek oponowy, przylega do rdzenia, niewykluczone dyskretne jego modelowanie. Na poziomie th12/L1 tylno-prawoboczna wypuklina.
- uwidoczniono kilkupoziomowe przepukliny jąder krążków międzykręgowych bez ewidentnego ucisku na ujścia korzeni nerwowych.
Stożek rdzeniowy i uwidoczniony odc. rdzenia TH, bez zmian ogniskowych. Trzon kręgowy bez zmian.
- w tym zakresie wszystko w normie.
W opisie NMR brak cech nowotworu w zakresie kręgosłupa. Zmiany w kręgosłupie są znacznie nasilone. Niestety dolegliwości połączone ze zmianami w kręgosłupie (zwłaszcza zwężenie - stenoza znacznego stopnia kanału kręgowego) mogą wymagać leczenia operacyjnego. Proszę jeszcze w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z neurochirurgiem.