Interpretacja wyniku badania MR odcinka szyjnego kręgosłupa

Witam. prosze o interpretacje badania MR odcinka szyjnego kręgosłupa. Na wysokości C5-C6 widoczna jest niewielka centralno-lewo-boczna przepuklina krążka międzykręgowego o typie protruzji, powodująca modelacjęworka oponowego, dyskretne zwężenie zachyłka bocznego oraz otworu miedzykręgowego po stronie lewej oraz modelację lewego korzenia rdzeniowego C5. Na tym poziomie widoczne jest ponadto małego stopnia obniżenie wysokości krążka m/k.

Dzień dobry,
proszę pamiętać, że błędem w sztuce jest stawianie diagnozy tylko na podstawie wyniku badania obrazowego (RTG, TK, MR). Aby móc to uczynić niezbędne jest zbadanie pacjenta (wywiad i badanie fizykalne).
Przykładowo: wynik Pani MR sugerowałby, że na skutek ucisku na oponę twardą odczuwa Pani dolegliwości bólowe w okolicy karku i/lub łopatki, a uciśnięty korzeń nerwowy C5 daje bóle promieniujące do lewej kończyny górnej.
Czy rzeczywiście tak jest ?
Dyskopatia oraz zwężenie zachyłka bocznego widoczne w obrazie MR, nie zawsze są spójne z aktualnym stanem klinicznym pacjenta.
pozdrawiam

Witam,
na opisywanym poziomie kręgosłupa między kręgiem 5 i 6 jest dyskopatia, czyli dysfunkcja dysku międzykręgowego. Ma cechy odwodnienia, przez to jest niski, brak elastyczności, amortyzacji (na tym poziomie prawdopodobnie dochodzi do przeciążenia, być może jest zablokowanie w stawach poniżej lub powyżej, lub konkretnie w tym miejscu, zła postawa na co dzień). Doszło do wypuklenia dysku, które dochodzi do rdzenia kręgowego i powoduje drażnienie nerwów. Przy nieodpowiednim ruchu, może dojść do silnego bólu, nawet z promieniowaniem do kończyny górnej lewej.
Polecam wizytę u fizjoterapeuty.
Pozdrawiam