Interpretacja wyniku badania MR stawów nogi

Odebrałam dziś wynik MR. Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej i w kaletce m. podkolanowego.Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości i prawidłowym przebiegu , dobrze napięte* w górnej części niewielkie pogrubienie i nieco zatarta struktura W chrząstce rzepki nieprawidłowe sygnały wewnętrzne odp. chondromalacji I/II stopień. Obie łękotki, więzadła krzyżowe tylne, poboczne i przyśrodkowe oraz aparat więzadłowy stawu rzepkowo-udowego bez uchwytnych zmian. poza tym oki.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Chondromalacja to choroba prowadząca do destrukcji tkanki chrzęstnej. W tym przypadku mamy do czynienia ze zmianami jeszcze w fazie początkowej a więc drobne pęknięcia i spłaszczenie chrząstki. Leczenie zdiagnozowanych chondromalacji powinno polegać na fizjoterapii, w tym krioterapii miejscowej i ogólnej, co wymaga uwzględnienia przeciwwskazań. Stosujemy też farmakoterapię, głównie leki przeciwbólowe : przeciwzapalne oraz wiscosuplementacje - czyli iniekcje dostawowe wykonywane przez ortopedę.