Interpretacja wyniku badania MRI odcinka lędźwiowego kręgosłupa

W lipcu 2003 roku miałem leczenie operacyjne: decompresio canalis vertebralis lumbalis regionis L2-L5. Spondylodesis transpedicularis L2-L5 (omega-implant tytanowy). Od tego czasu mam słabsze czucie w prawej nodze, chodzę lekko utykając. Nie mogę chodzić szybciej, normalnie. Nie mogę stanąć na palcach i mam problem z równowagą (lecę do przodu, gdy się zatrzymam). Od roku nastąpiło pogorszenie czucia i trzymania moczu.

29.09.2011 r. miałem badanie rezonansu magnetycznego - wynik: stan po operacji kręgosłupa lędżwiowego: lamienktomia L2-L5, stabilizacja tylna na L2-L5. W tkankach miękkich w okolicy L2/L5 widoczna jest rozległa blizna poopercyjna. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Pogłębiona lordoza lędźwiowa. Osteofity przednich i tylnych krawędzi trzonów kręgowych. Ubytki łuków kręgów L2-L5 .Obniżenie wysokości i dehydratacja tarcz międzykręgowych L1/L2; L4/L5 i L5/S1. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych największe na poziomach L1/L2 i L4/S1 z zwężeniem zachyłków i otworów międzykręgowych na poziomie L5/S1 ze zwężeniem wymiaru czołowego kanału do 10 mm - stenoza. Stożek końcowy rdzenia widoczny jest na poziomie L1/L2 Nić końcowa ufiksowana prawidłowo. Na poziomie L1/L2 widoczna jest pośrodkowo-lewoboczna przepuklina jądra miażdżystego na ok. 7 mm z uciskiem worka oponowego i stożka końcowego rdzenia, uciskiem korzeni nerwowych; zmiana ta powoduje stenozę na tym poziomie. Na poziomach L2-L4 stwierdza się wnikanie od tyłu blizny pooperacyjnej do światła kanału kręgowego z objęciem od tyłu i boków worka oponowego. Na poziomie L4/L5 i L5/S1 widoczne są osteofity tylnych krawędzi trzonów; na poziomie L4/L5 koncentryczna wypuklina tarczy, poza tym zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych powodują zwężenie zachyłków i otworów międzykręgowych - cechy ucisku na korzenie nerwowe.

Chciałbym zapytać czy konieczny jest kolejny zabieg i czy on coś pomoże?

Witam!

Wynik badania należy rozpatrywać łącznie z obrazem klinicznym (często postępowanie wynika z obecności lub braku objawów). W Pana przypadku należy uwzględnić występowanie oraz postępujący charakter objawów neurologicznych. Proponuję udać się do neurochirurga, który przeprowadzić szczegółowe badanie neurologiczne i na jego podstawie ocenić wskazania do zabiegu. Zwykle w przypadku zaburzeń czucia w obrębie zwieraczy skłania się ku zabiegowi. MRI kręgosłupa lędźwiowego wykazuje cechy procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa (kręgów i dysków (czyli krążków międzykręgowych)).

Widoczne jest uszkodzenie krążków międzykręgowych. Przepuklina jądra miażdżystego na poziomie L1/L2 powodująca stenozę kanału kręgowego, to uwypuklenie powstałe w wyniku pęknięcia krążka międzykręgowego i jego przemieszczenia do kanału rdzeniowego. Zmiany te powodują ucisk na struktury nerwowe, w tym przypadku nerw oraz rdzeń kręgowy, dając objawy neurologiczne (mrowienia, drętwienia, osłabienie siły kończyn itd).

Pozdrawiam serdecznie!