Interpretacja wyniku badania MRI odcinka lędźwiowego kręgosłupa u pięćdziesięciolatki

Proszę o interpretację wyniku badań rezonansu magnetycznego odcinka kręgosłupa lędźwiowego. Pogłębiona fizjologiczna lordoza lędźwiowa kręgosłupa. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Zmiany zwyrodnieniowe krążka mk. L3 i L4 z obniżeniem jego wysokości i sygnału i osterofitami na przednich krawędziach trzonów. Na tym poziomie widoczna centralono-lewoboczna przepuklina krążka mk. wpuklająca się do kanału kręgowego na 6mm uciska worek opony twardej i lewe korzenie nerwowe w zwężonym zachyłku bocznym i otworze międzykręgowym. Na poz. L4-L5 niewielka centralno-lewoboczna wypuklina krążka mk. z modelowaniem worka oponowego i spłyceniem lewego zachyłka bocznego o otworu m-kręgowego. Stożek rdzenia prawidłowy.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Z opisu wynika, iż występują zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie.Oprócz dyskopatii, występują również przepukliny. Te nieprawidłowości prawdopodobnie objawiają się silnymi dolegliwościami bólowymi, drętwieniami lub innymi stanami. W tak zaawansowanych zmianach uważam, że farmakoterapia i fizykoterapia rozwiązują problem tylko doraźnie. Warto rozważyć zabieg chirurgiczny oczywiście jeżeli dolegliwości znacznie dają się we znaki.Jest to jedyna metoda, która może rozwiązać skutecznie problem. Uważam, że powinna się Pani udać z wynikiem do neurochirurga i zaplanować odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam!