Interpretacja wyniku badania odcinka lędźwiowego kręgosłupa rezonansem magnetycznym

MR kręgosłupa odcinka lędźwiowego. Dane ze skierowania: Podejrzenie przepukliny dysków na poziomie L4-5, L5-S1. Do oceny dostarczono badanie MR odcinka LS kręgosłupa wykonane w sekwencji TSE uzyskując obrazy T1 i T2W, FS(tirm) w projekcji strzałkowej i poprzecznej. W obrębie płytek granicznych widoczne są pojedyncze guzki Schmorla. Dehydratacja krążków międzykręgowych na poziomie L3-4, L4-5 i L5-S1. Obniżenie wysokości k/m w segm. L4-5. Stożek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych o charakterze patologicznym. W segm. L2-3 widoczna jest niewielka tylna szerokopodstawna i częściowo tylno pośrodkowa przepuklina k/m, z jego uciskiem na worek opony twardej od przodu. Na poziomie L3-4 widoczna jest również tylno pośrodkowa przepuklina k/m, uciskająca na worek opony twardej od przodu. Krążek międzykręgowy wpukla się do światła kanału kręgowego na ok. 3,9 mm. W segm. L4-5 widoczna jest tylno pośrodkowa masywna przepuklina k/m, z jego wpuklaniem się do światła kanału kręgowego na ok. 9 mm i uciskiem na struktury nerwowe wewnątrzkanałowe. W segm. L5-S1 widoczna jest również tylno pośrodkowa przepuklina k/m, z jego wpuklaniem się do światła kanału kręgowego na ok. 3 mm i dyskretnym uciskiem na worek opony twardej od przodu. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych. Innych zmian w wykonanym badaniu MR kręgosłupa LS nie stwierdzam.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam serdecznie!

Opisane zmiany w wykonanym badaniu metoda rezonansu magnetycznego są niestety znaczne i z pewnością mogą powodować dolegliwości bólowe tej okolicy.

Na wielu poziomach w opisanej okolicy zlokalizowane sa przepukliny, z tego jedna jest znaczna i powoduje ucisk struktur biegnących w kanale rdzeniowym- z tego powodu konieczna jest konsultacja ponowna z neurologiem, który prawdopodobnie zaleci konsultację neurochirurgiczną.

Opisywane w badaniu guzki Schmorla są najczęściej powiązane z chorobą Scheurmana, znana również pod nazwą bolesnej kifozy młodzieńczej. Jest to choroba która dotyka głównie osoby młode.

W jej przebiegu dochodzi do klinowacenia trzonów kręgów oraz do dyskopatii. Chorobę najczęściej leczy się poprzez rehabilitację oraz stosowanie leków przeciwbólowych.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty