Interpretacja wyniku badania odcinka szyjnego kręgosłupa za pomocą rezonansu magnetycznego

Bardzo proszę o interpretację wyniku. Badanie RM odcinka szyjnego kręgosłupa wykonano w obrazach T1 i T2 - zależnych, w płaszczyznach strzałkowych i osiowych. Zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa szyjnego. Tylna pjm na poziomie C4/C5 z modelowaniem worka oponowego i ze zniesieniem rezerwy płynowej na przedniej powierzchni rdzenia. Masa przepukliny występuje po tylnej powierzchni trzonu C4 do poziomu górnej krawędzi trzonu. Tylna pjm na poziomie C5/C6 z modelowaniem worka oponowego, ze zniesieniem rezerwy płynowej na przedniej powierzchni rdzenia z obustronnym zwężeniem kanałów nerwów rdzeniowych. Rdzeń kręgowy jest na poziomach C4/C5 oraz C5/C6 modelowany. Tylno-lewoboczna pjm na poziomie C6/C7 z modelowaniem worka oponowego, ze zmniejszeniem rezerwy płynowej na przednio-lewobocznej powierzchni rdzenia i z nieznacznym zwężeniem kanału lewego nerwu rdzeniowego. Poza tym zarysy kanału kręgowego są w badanym odcinku gładkie, sygnał rdzenia kręgowego niezmieniony. Niewielkie ogniska stłuszczenia szpiku w trzonach C5-C7. Poza tym sygnał kręgów jest w badanym odcinku prawidłowy.

Zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa szyjnego. - Czyli wyprostowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa - patologiczny stan. Tylna pjm na poziomie C4/C5 z modelowaniem worka oponowego i ze zniesieniem rezerwy płynowej na przedniej powierzchni rdzenia. Masa przepukliny występuje po tylnej powierzchni trzonu C4 do poziomu górnej krawędzi trzonu. - To niewielka przepuklina jądra miażdżystego między 4 a 5 kręgiem modelująca tylko worek oponowy, bez ucisku na korzenie nerwowe. Tylna pjm na poziomie C5/C6 z modelowaniem worka oponowego, ze zniesieniem rezerwy płynowej na przedniej powierzchni rdzenia z obustronnym zwężeniem kanałów nerwów rdzeniowych. - To przepuklina jądra miażdżystego duża między 4 a 5 kręgiem, która powoduje ucisk na korzenie nerwowe - taka przepuklina połączona z silnymi dolegliwościami może wymagać leczenia operacyjnego. Rdzeń kręgowy jest na poziomach C4/C5 oraz C5/C6 modelowany. - Obie powyższe przepukliny uciskają także na sam rdzeń kręgowy co może wyzwalać znaczne dolegliwości. Tylno-lewoboczna pjm na poziomie C6/C7 z modelowaniem worka oponowego, ze zmniejszeniem rezerwy płynowej na przednio-lewobocznej powierzchni rdzenia i z nieznacznym zwężeniem kanału lewego nerwu rdzeniowego. - Przepuklina jądra miażdżystego dość duża między kręgiem 6 a 7 powodująca ucisk na lewy korzeń nerwowy - taka przepuklina też może wymagać leczenia operacyjnego jeśli związana jest z silnymi dolegliwościami Poza tym zarysy kanału kręgowego są w badanym odcinku gładkie, sygnał rdzenia kręgowego niezmieniony. - Obraz prawidłowy. Niewielkie ogniska stłuszczenia szpiku w trzonach C5-C7. - Takie ogniska stłuszczenia szpiku kostnego są naturalne i związane z wiekiem Na pewno trzeba z tym wynikiem skonsultować się z neurochirurgiem, który ostatecznie zadecyduje o dalszym sposobie postępowania czy też leczenia.