Interpretacja wyniku badania ogólnego moczu

Witam, proszę o interpretację wyników badań moczu 19-miesięcznej córki. Wszystko prawidłowo oprócz osadu: leukocyty 2-6 wpw. erytrocyty świeże 3-5 wpw, erytrocyty wyługowane 1-4 wpw, nabłonki okrągłe d. liczne, nabłonki płaskie poj., bakterie nieliczne. Córka wcześniej miała infekcję dróg moczowych, posiew wykazał pałeczkę okrężnicy E.Coli. Leczona furaginem 10 dni, a powyżej wynik badania kontrolnego moczu. Nadmienię, że pobierając próbkę moczu córka miała katar (nie wiem czy to istotne). Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 1 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie! Szkoda, że nie przesłała Pani pierwszego wyniku badania ogólnego moczu, oznaczonego w trakcie infekcji. Zazwyczaj infekcji dróg moczowych towarzyszy zwiększony odsetek leukocytów oraz erytrocytów w osadzie moczu, ale nie zawsze, dlatego najlepiej opierać się na posiewie krwi. Z drugiej strony, jeśli córka została przeleczona i nie ma objawów infekcji, można zaakceptować taki wynik osadu - nie ma bowiem istotnie zwiększonej liczby leukocytów ani erytrocytów. Warto pamiętać o tym, aby córka wypijała odpowiednią ilość płynów (ok. 700-1 l), najlepiej niegazowanej wody mineralnej i o regularnej zmianie pieluszek. Takie postępowanie pomoże zapobiegać infekcjom w przyszłości. Pozdrawiam serdecznie