Interpretacja wyniku badania RTG klatki piersiowej u sześćdziesięciolatki
Witam, mam 62 lata. Dziś odebrałam wynik i bardzo mnie martwi. Proszę o zdiagnozowanie wyniku RTG. Sylwetka serca o poszerzonej lewej komorze miażdżycowym łuku aorty. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 62 LAT ponad rok temu
Tran a promieniowanie
Promieniowanie radioaktywne może wpłynąć na powstanie nowotworów. Okazuje się jednak, że tran może hamować rozwój raka. Obejrzyj film i dowiedz się, więcej o zależności między tranem a promieniowaniem.
Witam serdecznie!
Opis zdjęcia wskazuje na poszerzenie komory serca oraz o obecności miażdżycy w naczyniach. Najczęściej przerost komór związany jest z niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym.Wskazana jest wizyta u kardiologa celem oceny serca za pomocą dokładniejszych metod - wskazane jest wykonanie badania UKG (badanie ultrasonokardiograficzne).
Jeżeli choruje Pani na nadciśnienie to warto zwrócić szczególną uwagę na wyrównanie poziomów ciśnień.
Konieczne jest również sprawdzenie poziomu cukru we krwi oraz wykonanie lipidogramu (poziomu cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, HDL, LDL). Badania te można wykonać w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, a więc u lekarza rodzinnego. Od lekarza rodzinnego konieczne jest również skierowanie do kardiologa.
Jeżeli ma Pani nieprawidłową masę ciała wskazana jest również jej korekcja.
Pozdrawiam