Interpretacja wyniku badania RTG kręgosłupa i dolegliwości bólowe

Witam,mam 29 lat. W związku z wiekiem mój neurolog mówi mi, że jestem za młoda i zmyślam skargi na silny ból.Proszę o interpretacje wyników rtg: szyjny:Odc.C kr ustawiony w tyłopochyleniu.Lordoza szyjna prawie całkowicie zniesiona.Oś długa oraz przestrzenie m-k w odc C kr zachowane.Zaostrzenia krawędzi tylnych trz C5-C7. Lędźwiowy: Na poziomie L4-L5 oraz L5-S1 tyln centralna wypuklina krążka międzykręgowego. Drobne zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych na poziomie L2-L3.Pozdrawiam

Badanie rtg jest badaniem ogólnym i nie pokazuje wszystkich struktur budujących oś czynnościowo-strukturalną jaką jest kręgosłup. Warto wykonać badanie MRI, zwłaszcza że opis na zdjęciu rtg wskazuje na nieprawidłowości.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.