Interpretacja wyniku badania RTG kręgosłupa u kobiety dojrzałej

Witam!

Mam 47 lat. Mam problem z ręką, ból zaczął się w lutym. Nie mogłam nią poruszać. Lekarz ortopeda napisał, że ograniczenie ruchomości obwiednie jest 60 stopni a rotacja zew. 10 stopni. Dostałam blokady, ale nic nie pomogły. Potem było gorzej. Ból zaczyna się od szyi przez łokieć aż do palców.

Miałam RTG kręgosłupa szyjnego - zwyrodnienia przedniej dolnej krawędzi trzonu kręgu C4 - przewodnictwo nerwowe - neuropatia aksonalna n. nadłopatkowego, pachowego i skórno-mięśniowego o umiarkowanym nasileniu, jako wyraz zmian wysokich najprawdopodobniej korzeniowych C5-C6. W zakresie n. pośrodkowego, łokciowego i promieniowego lewych badanie w granicach normy neurofizjologicznej - odebrałam wyniki rezonansu magnetycznego w sekwencji SE/TSE w obrazach T1, T2, PD - zależnych w płaszczyźnie strzałkowej i w poprzecznej na poziomie - C4-C7. W odcinku szyjnym kręgosłupa zmniejszenie fizjologicznej lordozy. Nieco obniżone tarcze międzykręgowe C4/C5, C5/C6, C6/C7. Małe osteofity tylno-bocznych krawędzi trzonów kręgów od C4 do C7 powodujące zwężenie obustronne otworów międzykręgowych C4/C5, C5/C6, C6/C7. Na poziomie C3/C4 mała centralna protruzja krążka międzykręgowego na ok. 2mm dokanałowo. Cech patologicznej przebudowy kręgów w odcinku szyjnym nie widać. Rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym bez cech patologi.

Miałam laser x 10 jonoforaze x 10 oraz ćwiczenia manualne jak na razie poprawa jest bardzo znikoma. Jestem diabetyczką - tabletki + insulina. Proszę o przystępne wytłumaczenie tego wszystkiego i poradę co można jeszcze zrobić.

Pozdrawiam.

Witam!

Wynik badania należy rozpatrywać łącznie z obrazem klinicznym (często postępowanie wynika z obecności lub braku objawów). MRI kręgosłupa szyjnego wykazuje cechy procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa (kręgów i dysków międzykręgowych). Widoczne jest uszkodzenie krążków międzykręgowych -ich obniżenie. Centralna protruzja, to uwypuklenie powstałe w wyniku pęknięcia krążka międzykręgowego i jego przemieszczenia do kanału rdzeniowego. Jest ona niewielka i nie powinna dawać dolegliwości. Czasem jest tak, że to uwypuklenie uciska na struktury nerwowe objawy neurologiczne (mrowienia, drętwienia, osłabienie siły kończyn itd). Ponadto widoczne są osteofity - czyli niewielkie wyrośle kostne - powstałe w wyniku choroby zwyrodnieniowej. Struktury te zawężają otwory międzykręgowe przez co mogą uciskać struktury nerwowe dając wyżej wymienione dolegliwości. W zależności od występowania dolegliwości oraz uwidocznienia objawów neurologicznych stosuje się leczenie zachowawcze (rehabilitacja, leki przeciwbólowe, fizjoterapia, terapia, ciepłem, ćwiczenia wzmacniające mięśnie, wspomagająco odpowiednia poduszka podczas leżenia) lub operacyjne - o kwalifikacji decyduje neurochirurg. Proszę kontynuować leczenie zachowawcze, na efekt należy zaczekać. Zmiany zwyrodnieniowe powstają przez wiele lat, nie da się zmniejszyć dolegliwości w ciągu kilkudziesięciu dni.

Pozdrawiam serdecznie!