Interpretacja wyniku badania RTG po zapaleniu oskrzeli

Proszę o wyjaśnienie opisu badania RTG mojej mamy. Przymglenie tkankowe pola dolnego płuca lewego z przypuszczalną obecnością niewielkich zrostów w kącie przeponowo-sercowym. W pozostałej części tego pola niewielkie drobno smużkowy wzmożenie rys. płuca widoczne głównie w sąsiedztwie dolnego bieguna wnęki i wymagające wykluczenia klinicznego (brak danych) nielicznych zmian bronochopneumonicznych. Pasmowe wzmożenie rys. płucnego w sąsiedztwie prawego kąta przeponowo-sercowego zbliznowacenia pozapalne. Pozostały miąższ płucny bez zmian ogniskowych w tym bez istotniejszych zmian rozdemowych. Sylwetka serca duża poszerzona głównie w zakresie komory lewej z poszerzeniem luku aorty wstępującej. Wnęki miernie naczyniowo rozbudowane.

Dziękuję za odpowiedź, to dla mnie bardzo ważne. Mama jest po zapaleniu oskrzeli, ma 76 lat.

Witam!

Na wykonanym zdjęciu stwierdzono kilka zmian pozapalnych np. przymglenia tkankowe i niewielkie zrosty, które mogą być skutkiem przebytych zapalań płuc. Stwierdzono również wzmożenie zarysu płuca, które wg opisu radiologa jest nie jasne i wymaga weryfikacji klinicznej (dokładne badanie fizykalne i ewentualnie badania dodatkowe), gdyż może mieć związek z obecnością odoskrzelowego zapalenia płuc. Poza tym stwierdzono powiększenie sylwetka serca i łuku aorty co może być spowodowane np. przerostem mięśnia sercowego lewej komory na skutek przewlekłej niewydolności serca. Proponuję skonsultować wynik z pulmonologiem lub lekarzem rodzinnym. Konieczna jest weryfikacja stwierdzonych zmian i ewentualne zastosowanie leczenia.

Pozdrawiam serdecznie!