Interpretacja wyniku badania TK jamy brzusznej i miednicy po leczeniu gruczolaka szyjki macicy

Mama ma 60 lat. 6 miesięcy temu wykryto u niej gruczolaka szyjki macicy, zastosowano radioterapię i brachyterapię. Cały cykl leczenia przeszła rewelacyjnie, bez efektów ubocznych. Lekarz stawia diagnozę - zdrowa, ale nie uwierzyliśmy... Zrobiliśmy tomograf jamy brzusznej i miednicy i... 1. Nieregularny naciek okolicy szyjki macicy 60x30 mm obejmuje przypęcherzykowy odcinek lewego moczowodu. 2. Zmiany naciekowe tk tłuszczowej w miednicy mniejszej widoczne na całym obszarze również po str. prawej ku tyłowi, zajmuje obszar okołoodbytniczy ku dołowi, częściowo doły kulszowo-odbytnicze i strefę zwieraczy i okolice pochwy. 3. Poniżej poziomu naczyń nerkowych, zaotrzewnowo okołoaortalnie powiększone podejrzane więzły chłonne. 4. Zmierzono zmiany po lewej str. poniżej naczyń nerkowych - pakiet - 22x21mm, na tym poziomie węzeł między aortą a żyłą główną 13x12, wyżej widoczny podejrzany węzeł za prawą odnogą przepony śr. 12mm. 5. Niejednorodna sieć w prawym śródbrzuszu z obecnością kożuchowatych nacieków tkankowych, które budzą podejrzenia wszczepów npl - na wys. nerki prawej guz w sieci 30x12mm. 6. W przymaciczu po str. prawej nieregularny obszar płynowy w strefie nacieku 49x41mm po lewej o śr. 25 mm - nie można wykluczyć wszczepów npl z płynem. I jest tragedia tak? Rak jest wszędzie?

Niestety, ale wynik badania tomograficznego miednicy i jamy brzusznej jest bardzo niepokojący. Wskazuje na całkowity rozsiew procesu nowotworowego w zakresie miednicy i jamy brzusznej z zajęciem węzłów chłonnych. Oczywiście wynik ten należy jak najszybciej skonsultować z onkologiem. Być może jeszcze uda się wprowadzić jakąś np. chemioterapię paliatywną. Jednak co do całkowitego wyleczenia raka raczej nie ma jakichkolwiek w tym przypadku możliwości.