Interpretacja wyniku badania USG jamy brzusznej u pięćdziesięciolatka

1. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez złogów. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe oraz PŻW nieposzerzone. 2. Wątroba o podwyższonej echogeniczności, zatartej echostrukturze, z cechami stłuszczenia (ocena pod kątem zmian ogniskowych niejednoznaczna ze względu na zaawansowane stłuszczenie). Przy pęcherzyku żółciowym wydziela się hypoechogeniczny obszar o nieostrych zarysach, o orientacyjnych wym.: 23 x 12 x 12 mm – sugeruje niejednorodne spichrzanie. 3. Trzustka widoczna w zakresie trzonu i częściowo głowy, bez uchwytnych zmian. 4. Śledziona niepowiększona. 5. Nerka prawa długość około 135 mm. W rzucie kielichów środkowych na granicy miąższu i echa centralnego drobny złóg dł. 3 mm. 6. Nerka lewa długości około 134 mm. W środkowej części w obrębie miąższu hyperechogeniczna zmiana śr. 4 mm – angiomyolipoma? W rzucie kielichów na granicy miąższu i echa centralnego drobny złóg dł. 3 mm. W dolnej części egzofityczna torbiel korowa o wym.: 38 x 34 mm. 7. Obie nerki bez cech zastoju, grubość warstwy miąższowej w normie. 8. Pęcherz moczowy bez moczu nie do oceny, gruczoł krokowy niewidoczny. 9. Aorta brzuszna nieposzerzona.

Proszę o lekarską interpretację każdego punktu (1-9). Co znaczy znak zapytania w punkcie 6? Pozdrawiam.

1. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez złogów. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe oraz PŻW nieposzerzone. - Prawidłowy obraz w USG 2. Wątroba o podwyższonej echogeniczności, zatartej echostrukturze, z cechami stłuszczenia (ocena pod kątem zmian ogniskowych niejednoznaczna ze względu na zaawansowane stłuszczenie). Przy pęcherzyku żółciowym wydziela się hypoechogeniczny obszar o nieostrych zarysach, o orientacyjnych wym.:23x12x12mm – sugeruje niejednorodne spichrzanie. - Taki obraz w USG wątroby świadczy o bardzo silnym zaawansowaniu stłuszczenia wątroby co znacznie w takim wypadku utrudnia dokładną ocenę struktury jej miąższu (drobne zmiany miąższowe mogą być niezauważone). Obszar przy pęcherzyku widoczny w USG jest zapewne ogniskowym odtłuszczeniem wątroby, w taki sposób rozłożył się tłuszcz (to normalna sytuacja w przypadku stłuszczenia wątroby). 3. Trzustka widoczna w zakresie trzonu i częściowo głowy, bez uchwytnych zmian. - Cała trzustka nie została uwidoczniona, zapewne przesłoniły ją gazy jelitowe (to typowe). Część trzustki uwidoczniona jest prawidłowa. 4. Śledziona niepowiększona. - Prawidłowy obraz w USG 5. Nerka prawa długość około 135 mm. W rzucie kielichów środkowych na granicy miąższu i echa centralnego drobny złóg dł. 3mm. - Nerka o prawidłowej wielkości zawierająca bardzo drobny kamień. 6. Nerka lewa długości około 134mm. W środkowej części w obrębie miąższu hyperechogeniczna zmiana śr. 4mm – angiomyolipoma? W rzucie kielichów na granicy miąższu i echa centralnego drobny złóg dł. 3mm. W dolnej części egzofityczna torbiel korowa o wym..: 38x34mm. - Nerka zawiera prawdopodobnie zmianę łagodną typu naczyniakomięśniakotłuszczaka (angiomyolipoma?). Nerka ta też zawiera drobny kamyk oraz torbiel o średniej wielkości - zmiana łagodna. Aby uściślić diagnostykę (angiomyolipoma?) trzeba rozważyć wykonanie tomografii komputerowej. Dobrze by było w tej sprawie skonsultować się z urologiem. Takie zmiany niewielkie jak torbiele czy też angiomyolipoma wymagają tylko obserwacji (okresowe USG co około 6-12 miesięcy) 7. Obie nerki bez cech zastoju, grubość warstwy miąższowej w normie. - Prawidłowy obraz w USG 8. Pęcherz moczowy bez moczu nie do oceny gruczoł krokowy niewidoczny. - Z uwagi na brak moczu w pęcherzu gruczoł krokowy nie może być oceniony w badaniu USG. 9. Aorta brzuszna nieposzerzona - Prawidłowy obraz w USG