Interpretacja wyniku badania USG przy zapaleniu wątroby

Choruję na autoimmunologiczne zapalenie wątroby od 2003 roku (rozpoznanie po biopsji wątroby hepatitis autoimmunologika). Leczona jestem: imuran, encortolon. W ostatnim badaniu USG jamy brzusznej stwierdza się: Wątroba: płat prawy niepowiększony, o wyraźnej niejednorodnej echogenności guzki regeneracyjne. Cechy powiększenia płata lewego (miąższ płata bez wyraźnych cech zmian jak w płacie prawym). Żyła wrotna o szerokości ok. 11 mm - pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe w normie, trzustka w normie, śledziona w normie, niepowiększona o dł. ok. 86 mm, nerki w wym. w normie UKM-y w normie. Pęcherz moczowy słabo wypełniony, bez wyraźnych cech płynu w zachyłku. Badanie KT jamy brzusznej: wątroba jednorodna. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka, nerki, nadnercza, śledziona bez uchwytnych zmian ogniskowych. Śledziona niepowiększona. Wydzielanie i wydalanie moczu cieniującego przez nerki sprawne jednoczasowe. Przestrzeń zaotrzewnowa okołonaczyniowa przedstawia się prawidłowo. Na skanach obejmujących klatkę piersiową widoczny jest płyn w jamie osierdzia tworzący warstwę o grubości ok. 2,1 cm.

Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź, jestem załamana i boję się co może stać się w najbliższym czasie.

Wynik USG świadczy o regeneracyjnym odczynie wątroby na stan zapalny jaki w niej występuje. Jest to normalna sytuacja jaka morfologicznie ujawnia się w przypadku tego schorzenia. Nie budzi ona niepokoju. Wątroba nie jest ani powiększona ani zwłókniała, gdyż w TK brak takich cech (dobry objaw). Praktycznie brak niepokojących, nasilonych cech uszkodzenia wątroby w badaniach obrazowych. Oczywiście co do oceny funkcji wątroby bardziej jednoznacznie przemawiają wyniki badań laboratoryjnych (ASPAT, ALAT, FA, GGTP, bilirubina, albuminy, układ krzepnięcia, płytki krwi). Oczywiście w tej sprawie konkretnie powinien wypowiedzieć się hepatolog i on powinien decydować o dalszym leczeniu i ewentualnej diagnostyce. Niestety w TK obejmującym klatkę piersiową stwierdzono płyn w worku osierdziowym co może świadczyć o zapaleniu osierdzia (być może też na tle autoimmunologicznym). W tej sprawie proszę pilnie skonsultować się z kardiologiem (wymaga to dalszej diagnostyki i leczenia).