Zapytaj lekarza

1 , 0 2 1 , 0 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Interpretacja wyniku badania USG tarczycy u dwudziestolatki

Witam serdecznie!

Ostatnio zrobiłam USG tarczycy, oto jego opis: Miąższ tarczycy o prawidłowej, jednorodnej echogeniczności i unaczynieniu. PP bez uchwytnych zmian ogniskowych. PL w części środkowej, na przedniej ścianie ognisko hipoechogeniczne, prawdopodobnie lite 2,6 x 2,4 x 2,8 mm, w badaniu PD nie wykazuje unaczynienia. Tchawica niezwężona, nieprzemieszczona. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone. O czym może świadczyć taka zmiana? Nie mam jeszcze wyników hormonów tarczycy, ale mimo to chciałabym wiedzieć czego mogę się spodziewać, zanim uda mi się dostać do lekarza endokrynologa.

Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Z poważaniem!

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
USG

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam!

Nie można postawić rozpoznania na postawie wykonanego USG tarczycy. Jest ono badaniem pomocniczym, które pomaga zadecydować o dalszym postępowaniu - tj. leczenie zachowawcze, dalsza diagnostyka (np. biopsja cienko/gruboigłowa). W opisanym przez Panią badaniu jedyną nieprawidłowością jest hipoechogeniczna, lita zmiana o wymiarach 2,6 x 2,4 x ,2,8 mm, która w badaniu przepływów (power doppler) nie wykazuje unaczynienia. Zmiany w tarczycy, które mogą kwalifikować do dalszej diagnostyki, czyli wykonania biopsji w celu wykluczenia podejrzanych zmian to duże guzki (o średnicy powyżej 1 cm), o nieregularnej strukturze, z zaznaczonym wzmożonym przepływem naczyniowym w centrum zmiany, w której znajdują się zwapnienia, bądź ma charakter hipoechogeniczny. U Pani tylko jedna z tych cech jest zaznaczona, ale jak najbardziej należy rozważyć wykonanie biopsji, aby mieć pewność, że nie została przeoczona zmiana o charakterze złośliwym. Oczywiście nie należy się obawiać - diagnoza jest możliwa tylko i wyłącznie na podstawie badania histopatologicznego z biopsji, a z obrazu USG nie wynika, że zmiana jest złośliwa.

Pozdrawiam serdecznie!

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy