Interpretacja wyniku badania USG wątroby

Proszę o poradę. Od 11 lat choruję na marskość wątroby z powodu hemochromatozy. W dniu 23.12.2011r. miałem robione USG, oto wynik: wątroba niepowiększona, o prawidłowej echogeniczności, w prawym płacie hiperechogenne ognisko wielkości 15x9 mm (naczyniak? guzek regeneracyjny?). W lewym płacie torbiel 6 mm, w prawym podprzeponowo 4 mm. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, niepowiększony, zagięty, z obecnością drobnego przyściennego niecieniującego hiperechogennego odbicia wielkości 3 mm, przemawia za polipem.

W dniu 11.01.2012r. miałem CT, oto wynik: Prawy płat wątroby mały, lewy płat oraz płat ogoniasty prawidłowej wielkości. W segmencie VI prawego płata wątroby widoczna jest zmiana ogniskowa, wielkości 0,7 cm, która uwypukla się poza zarys wątroby, zmiana ta zbyt mała by dokładnie określić jej charakter. Kilka ognisk hipodensyjnych w lewym płacie wątroby, w segmentach II i III oraz na granicy segmentu IV i VII wątroby, wielkość tych zmian do 0,6 cm. Pęcherzyk żółciowy o ścianach niepogrubiałych. We wnęce wątroby oraz w okolicy żyły wrotnej widocznych jest kilka węzłów chłonnych, wielkości do 1,8 cm. Śledziona nieco powiększona, jednorodna, reszta b/z. Mam 55 lat. Wizytę lekarską mam dopiero 31.01.2012r. i nie wiem, czy nie starać się o szybszy termin, martwią mnie zwłaszcza te węzły chłonne. Proszę o poradę.

Witam serdecznie!

Niestety pełna interpretacja badań obrazowych jest możliwa jedynie po pełnym zbadaniu pacjenta i dokładnym zebraniu wywiadu. W Pana przypadku konieczne jest również porównanie wyników obecnych badań do wykonanych już wcześniej tomografii komputerowych (jeżeli wywiad jest wieloletni prawdopodobnie badania takie były wykonywane).
Opis zmian podany przez radiologa może sugerować zarówno dalszy etap marskości wątroby, kiedy dochodzi do przebudowy narządu, ale również można podejrzewać zmianę rozrostową, która niestety w przebiegu wieloletniej marskości wątroby jest prawdopodobna.
Termin wizyty nie jest odległy, proszę na pewno wówczas skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym , który po porównaniu badań określi dalsze postępowanie.
Pozdrawiam