Interpretacja wyniku badania wątroby

Proszę o wyjaśnienie wyniku: Wątroba hyperechogeniczna, z osłabieniem echa ku tyłowi, niewielkie cechy stłuszczenia, w środkowej płata lewego zmiana hipoechogeniczna nieregularnego kształtu, wzmocnienie za tylną ścianą sugeruje torbiel, poza tym wątroba niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Co oznaczają słowa hyperrchogeniczna i hipoechogeniczna? Czy w związku z określeniem sugeruje torbiel i należałoby wykonać dodatkowe badanie, żeby się upewnić, że jest to rzeczywiście torbiel? Czy stłuszczenie wątroby trzeba leczyć? Co oznaczają wyniki: Aspat – 30, Alat – 53, Ca 19-9, Ca antygen karcinoembrionalny – 1,6.

Witam!

Termin hyperechogeniczny oznacza strukturę, która odbija ultradźwięki bardziej od zdrowej struktury anatomicznej i uwidacznia się w obrazie ultrasonograficznym jako jasny odcień. Odwrotnie jest ze strukturą hypoechogeniczną - w obrazie ultrasonograficznym uwidacznia się jako ciemny odcień, ponieważ mniej odbija ultradźwięki.

W przypadku przytoczonego przez Pana opisu badania należałoby pogłębić diagnostykę - zalecana byłaby także konsultacja hepatologiczna.

Stłuszczenie wątroby pokazuje jej proces zwyrodnieniowy, a zarazem upośledzenie funkcji. Może on powodować niewielki dolegliwości bólowe, a w badaniach laboratoryjnych objawia się podwyższeniem wartości enzymów wątrobowych (tak jak w opisanych wynikach - bardzo niewielki wzrost Alat i Aspat).
Leczenie polega na stosowaniu diety - tzw. diety wątrobowej - ubogiej w tłuszcze oraz leków regenerujące komórki wątrobowe.
Pozostałe badania to CA 19-9 (norma 24 U/l) i CEA (norma 4 pg/ml) - to markery nowotworowe, zwłaszcza nowotworów wywodzących się z przewodu pokarmowego i wątroby. Brakuje tu kilku istotnych informacji (brak wartości CAE, brak norm laboratoryjnych oraz brak jednostek), dlatego nie można się do nich precyzyjnie odnieść. Należy skonsultować wyniki z lekarzem prowadzącym także na podstawie tego jakie były dolegliwości oraz wskazania do wykonania badania i zadecydować o dalszym postępowaniu.

Pozdrawiam serdecznie!