Interpretacja wyniku biopsji mięśnia szkieletowego przy miopatii mitochondrialnej

Miopatia Mitochondrialna Witam, potrzebuję wskazówek jak sobie radzić z poniższym rozpoznaniem, jak życ, aby zminimalizować postęp choroby i poprawić jakość życia? Jedynym zaleceniem jakie usłyszałem, to odpuścić treningi siłowe. Wynik badania Badanie: BMS - Biopsja mięśnia szkieletowego Data badania: 2018-1 1-30 Jednostka kier: D Vlll - 1710 - Oddział Neurologii Data pobrania wycinka: 2018-11-28 Mięsień: Dwugłowy ramienia lewy Rozpoznanie kliniczne: Podejrzenie miopatii metabolicznej. Badanie w mikroskopie świetlnym HE i Trichrom: W badanym wycinku znajdują się rozmieszczone nieregularnie włókna o różnej średnicy i kształcie, w tym włókna zanikłe i przerosłe. Niektóre z włókien zawierają po kilka centralnie położonych jąder. Obecne są pojedyncze włókna ulegające martwicy z fagocytozą. Zwracają uwagę dosyć liczne włókna o zmienionej ziarnistej strukturze cytoplazmy, które w barwieniu trichromem wykazują wzmożone czerwone zabarwienie (włókna szmatowate). Układ pęczkowy jest zachowany. W perimysium obecny jest niewielki przerost tkanki łącznej i tłuszczowej. Barwienia enzymatyczne (NADH; DHM; DHB; ATPaza pH 9.4, 4.35, 4.6): Różnicowanie włókien na typy metaboliczne jest zachowane. W barwieniu na enzymy utleniające a w szczególności w DHB widoczne są włókna o wzmożonej aktywności na obwodzie. Wniosek: Umiarkowanie nasilone zmiany o charakterze miopatii mitochondrialnej.

Dobre jest działanie czystego koenzymu Q10 - preparat o nazwie Quinomit, dystrybutor Firma Mitopharma z Gorzowa Wlkp.